Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Desatero podél cesty do Lukavice


Z diecéze
Datum:

V javorové aleji, vedoucí k obci Lukavice, jsou menhiry se ztvárněním Desatera.

Před dvaceti lety nasázeli lukavičtí obyvatelé podél cesty do Lukavice u Letohradu oboustrannou javorovou alej. Teď ji doplnilo jedenáct vysokých kamenných kvádrů s motivy Desatera.

Při jedné pěší cestě alejí přišlo starostce obce Lukavice Iloně Severové na mysl, že by aleji slušela třeba křížová cesta. „Ale křížovou cestu mají všude. Tak mě napadlo, že bychom mohli mít v aleji Desatero Božích přikázání. Přišlo mně, že jde o universální téma, se kterým by nemuseli mít problém ani nevěřící lidé, protože z něho vychází klasický morální kodex, pravidla slušného chování, která je nutné v dnešní době neustále připomínat. Nějakou dobu věc zrála, zastupitelé obce můj záměr schválili a tak jsem oslovila uměleckého kováře Františka Bečku z České Třebové, aby se ujal realizace“, popsala počátky lukavické aleje s Desaterem starostka obce.

Jak František Bečka přiznal, stala se pro něho lukavická zakázka Desatera tou nejnáročnější duševní realizací, kterou během života vytvořil. „Ptal jsem se několika kněží, hledal jsem inspiraci, ale nikdo mi s námětem neporadil. Více jak tři měsíce jsem ve dne i v noci přemýšlel, jak Boží přikázání vykovat. Až brněnská výstava o Tutanchamonovi mi naznačila, s jakou jednoduchostí se dají věci ztvárnit. Nejprve jsme nechali vytesat jedenáct dvoutunových pískovcových menhirů, z nichž jsem na deseti z nich ztvárnil témata jednotlivých přikázání“, popsal své dílo mistr kovář František Bečka. Každé přikázání je ztvárněno v kruhu, který značí lidský život. A protože jsou lidé praváci a leváci, jde po obvodu onoho kruhu šipka pětkrát vlevo a pětkrát vpravo. „Desatero by měli lidé dodržovat. Pak by bylo na světě krásně. Těší mě, že kněží, kteří již měli možnost Desatero v Lukavici vidět, mluví o geniálním díle, které má vypovídající hodnotu“, svěřil se s radostí umělecký kovář. Desatero bylo odhaleno na setkání rodáků Lukavice.

Za zmínku jistě stojí, že ani představitelé obce do okamžiku vlastního odhalení netušili, jak Desatero vypadá. Starostka obce si přála, aby to bylo překvapení opravdu pro všechny, tedy i pro ni samotnou. Obec má v plánu pozvat kováře Bečku, který v královéhradecké diecézi vykoval několik soch svatých v životní velikosti, na besedu v javorové aleji, kde by lidem vysvětlil každý symbol jednotlivých menhirů s přikázáními. Podle starostky obce se s lukavickým Desaterem zapojí i do příští Noci kostelů.

 

 Další zprávy

Z diecéze

Evangelizační kurz

Biskupství královéhradecké zve k účasti ve 2. ročníku Evangelizačního kurzu.
Jubilejní rok 2025, Z Vatikánu

Bula k Jubilejnímu roku 2025

Nahlédněte do dokumentu papeže Františka...
Z diecéze

Noc kostelů v diecézi

Pro návštěvníky se v naší diecézi otevřelo 268 kaplí, kostelů, sborů, modliteben, zaznamenali jsme přes 36400 návštěvnických vstupů.