Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Uvedení Mons. T. Holuba do funkce generálního vikáře


Datum:

Uvedení Mons. T. Holuba do funkce generálního vikáře

Biskupství královéhradecké má dva generální vikáře, nově do úřadu nastupuje Mons. Tomáš Holub.

Mons. Tomáš Holub, dosavadní moderátor diecézní kurie v Hradci Králové a poradce ministryně obrany, byl od 1. prosince 2008 nově jmenován generálním vikářem k současnému jedinému generálnímu vikáři Mons. Josefu Sochovi. Oba budou vedle biskupa Mons. Dominika Duky OP statutárními zástupci diecéze a svůj úřad budou spravovat podle daných kompetencí určených sídelním biskupem.

 

Dnes 1.12.2008 v 10 hodin v kapli biskupské rezidence v Hradci Králové oba generální vikáři Mons. Tomáš Holub a Mons. Josef Socha převzali z rukou biskupa Mons. Dominika Duky OP nové ustanovovací dekrety, Mons. Tomáš Holub složil rovněž potřebnou přísahu.

 

Mons. ThLic. Tomáš Holub, Th.D. se narodil 16. srpna 1967, pochází z věřící rodiny z Červeného Kostelce (na Náchodsku). Jako bohoslovec Arcibiskupského semináře absolvoval Katolickou teologickou fakultu UK v Praze a 28. srpna 1993 byl v Hradci Králové vysvěcen na kněze biskupem Karlem Otčenáškem.

 

Jeho prvním působištěm byla v letech 1993-1996 Kutná Hora, kde byl ustanoven jako kaplan ve farnosti a spirituál na Církevním gymnáziu sv. Voršily.

 

Poté nastoupil jako první vojenský kaplan do Armády ČR, v níž působil v letech 1996-2006, nejprve v jednotkách IFOR v Bosně a Hercegovině, dále jako vojenský kaplan Brigády rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě a nakonec jako hlavní kaplan Armády ČR. Od roku 2006 je poradcem ministryně obrany.

 

V období 2007-2008 absolvoval studijní pobyt na Lateránské univerzitě v Římě.

 

Od 1. března 2008 byl ustanoven moderátorem kurie královéhradecké diecéze a od 1. prosince se stává jejím prvním generálním vikářem.

 

Na Katolické teologické fakultě UK v Praze obhájil letos doktorát z křesťanské etiky na téma „Etické aspekty boje proti terorismu ve světle učení o tzv. spravedlivé válce“.

 

Tomáš Holub se dále angažuje ve vedení křesťanských kurzů pro mládež JUMP, přednáší v rámci České křesťanské akademie, Charismatické obnovy, podílí se na meditačních kurzech pro mládež a manželské páry, které rovněž pastoračně doprovází. Hovoří anglicky, německy a italsky.

 

Rozhovor s Mons. Tomášem Holubem o úloze generálního vikáře (autor: Vojtěch Macek)