Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Mons. Karel Exner


Narození
Kněžské svěcení
Úmrtí

Poslední funkce / ustanovení v diecézi: emeritní probošt Katedrální kapituly při chrámu Svatého Ducha v Hradci Králové a emeritní farář v Nové Pace

Parte
Mons. Karel Exner (PDF)

Mons. Karel Exner se narodil 21. prosince 1920 ve Studenci u Horek.
Studia bohosloví absolvoval v kněžském semináři v Hradci Králové. Na kněze byl vysvěcen 3. června 1944 v seminárním kostele sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové. Po kněžském svěcení působil dva roky jako farní vikář v Jaroměři a od roku 1946 jako administrátor ve farnostech Horní Štěpanice a Vítkovice v Krkonoších.
Na faře v Horních Štěpanicích byl v červenci roku 1950 zatčen StB a tři roky internován spolu s dalšími kněžími a řeholníky v klášteře v Želivi a v Hájku u Prahy. Po propuštění nastoupil povinnou vojenskou službu u PTP na Slovensku. Po jejím skončení nedostal souhlas k vykonávání kněžské služby a pracoval jako dělník v Zálesní Lhotě.
Do duchovní správy se mohl vrátit až v roce 1956 ve farnosti Chřenovice v Posázaví. Od roku 1958 působil ve Světlé nad Sázavou a od roku 1970 také v Lučici. Po zásahu dozorových orgánů státní moci nad církvemi byl v roce 1976 přeložen do farnosti Hostinné, ze které spravoval také farnosti Dolní Dvůr, Dolní Lánov a Dolní Olešnice a vypomáhal v Dolní Kalné. Od roku 1982 byl administrátorem a později farářem v Nové Pace, odkud spravoval rovněž farnost Úbislavice.
V roce 1990 se stal proboštem katedrální kapituly v Hradci Králové.
Po odchodu do důchodu v roce 2005 dále aktivně vypomáhal v duchovní službě novopacké farnosti až do svých 97 let.