Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Svatojakubská cesta na území diecéze


Z diecéze
Datum:

V Pardubickém kraji bylo dokončeno vyznačení Svatojakubské cesty.

Postaralo se o to Centrum svatojakubských poutníků Přelouč. Trasu dlouhou 53 kilometrů vedoucí od Bukoviny nad Labem po skalní útvar Obří postele u Zdechovic nyní lemuje sedmnáct speciálních patníků, jejichž autorem, stejně tak jako svatojakubské mušle u kostela svatého Jakuba v Přelouči je kamenosochař Roman Morcinek z Hradce Králové. V současnosti tedy prochází Svatojakubská cesta do Santiaga de Compostela ve Španělsku čtrnácti obcemi Pardubického kraje. Jsou to Bukovina nad Labem, Dříteč, Němčice, Ráby, Brozany, Pardubice – Svítkov, Lány na Důlku, Srnojedy, Valy – Lepějovice, Přelouč, Semín, Kladruby nad Labem, Řečany nad Labem, Zdechovice. Centrum svatojakubských poutníků Přelouč se na podzim loňského roku domluvilo s jejich vedením a Pardubickým krajem na větší propagaci a zviditelnění cesty. Na zhotovení patníků přispěl i Pardubický kraj. „Jak je dnešní svět čím dál technicky propracovanější, čím dál více lidí si od něj potřebuje odpočinout na pouti. A nemusí to být jen věřící, kteří se vydávají na cestu po místech spojených s historií, kde si mohou utřídit myšlenky, zažít cestu krajinou a ponořit se do svého nitra. Mnozí rozprostřou svou cestu do více let, dávkují si ji, ale stále mají před sebou jeden cíl-nalezení své role na tomto světě, tedy té perly, kterou ukrývá svatojakubský symbol mušle“, řekl k projektu náměstek hejtmana pro kulturu Pardubického kraje Roman Línek.

Patníky podél trasy ukazují směr poutníkům a také údaj, kolik kilometrů je to ke hrobu svatého Jakuba v Compostele. Speciální patník pak je v Kladrubech nad Labem, který ukazuje i směr do Národního hřebčína, památce UNESCO. „Díky dohodě o spolupráci s Klubem českých turistů, jsou na turistických cedulích a rozcestnících malé žluté mušličky v modrém poli, což je mezinárodní symbol poutě do Santiaga de Compostela,“ vysvětluje jedna z tvůrkyň východočeské cesty Zora Voženílková. Při cestě poutníci do zvláštního průkazu sbírají razítka z míst, kterými procházejí. Za 100 kilometrů pěšky, nebo 200 kilometrů na kole dostanou certifikát poutníka. Razítka jsou k dispozici v Přelouči v kostele svatého Jakuba, v Semíně v Taverně, Kladrubech nad Labem na obecním úřadu, v Řečanech nad Labem v Kavárně a pivnici Pod lipami. Ve Zdechovicích a u Obřích postelí je razítko v dřevěné budce přímo u patníku.

Přes Českou republiku směřují ze severu tři hlavní poutní trasy do Santiaga de Compostela. Vyznačila je organizace Ultreia podle historických pramenů. Poutní cesta do španělského Santiaga de Compostela, kde byl objeven hrob apoštola Svatého Jakuba, vede mnoha zeměmi Evropy. Svatojakubská cesta patří mezi nejznámější pěší túry na světě. Cesty z celé Evropy se sbíhají na španělských hranicích, odkud vedou k hrobu svatého Jakuba do katedrály ve španělské Galicii. První doloženou pouť vykonal v roce 951 francouzský biskup z Le Puy. Zájem o svatojakubskou pouť začal prudce vzrůstat koncem 80 let 20. století, kdy se na pouť vydal papež Jan Pavel II. Cesta byla vyhlášená Evropskou kulturní cestou a v roce 1993 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.