Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Pondělí po 4. neděli velikonoční


Postní doba
Datum:

Tématem letošní brožury Velikonoce je slavnost Seslání Ducha Svatého. Autoři textů jsou naši biskupové a kněží.

Sk 11,1-18

Apoštolové a bratři v Judsku se dověděli, že i pohané přijali Boží slovo. Když pak Petr přišel do Jeruzaléma, věřící obrácení ze židovství mu dělali výčitky a říkali: „Vešel jsi k lidem neobřezaným a jedl jsi s nimi!“ Petr jim tedy začal po pořádku vykládat: „Byl jsem v městě Joppe a modlil jsem se. Tu jsem ve vytržení spatřil vidění: něco se snášelo z nebe. Podobalo se to velkému prostěradlu, které je spouštěno za čtyři cípy, a přišlo to až ke mně. Když jsem se na to důkladně podíval, spatřil jsem pozemské čtvernožce, zvěř, plazy a  nebeské ptáky. Uslyšel jsem také, jak mi nějaký hlas říká: »Vzhůru, Petře, zabíjej a jez!« Já jsem odpověděl: »Ani za nic, Pane! Ještě nikdy jsem nevzal do úst nic poskvrněného nebo nečistého!« Ale ten hlas z nebe promluvil podruhé: »Co Bůh prohlásil za čisté, o tom neříkej, že je to poskvrněné!« To se stalo třikrát. Pak hned to všechno bylo zase vyzdviženo do nebe. A v tom okamžiku se zastavili tři muži u domu, kde jsme bydleli; byli ke mně posláni z Césareje. Duch mi řekl, abych bez váhání šel s nimi. Vydalo se se mnou na cestu i těchto šest bratří. Když jsme vstoupili do domu toho muže, (který poslal ony tři posly,) vypravoval nám, jak spatřil ve svém domě stát anděla a že mu nařídil: »Pošli do Joppe a povolej si Šimona, kterému říkají Petr. Ten tě poučí, jak dosáhneš spásy ty i celý tvůj dům.« Když jsem začal mluvit, sestoupil na ně Duch Svatý jako na začátku na nás. Tu jsem si vzpomněl na slova Páně: »Jan křtil vodou, ale vy budete pokřtěni Duchem Svatým.« Jestliže tedy Bůh dal stejný dar jim jako nám, když jsme přijali víru v Pána Ježíše Krista, jak bych se mohl já odvážit klást Bohu překážky?“ Když to vyslechli, uklidnili se. Velebili Boha a říkali: „Tedy i pohanům dal Bůh, aby se obrátili, a tak došli života.“

Petr v životní škole

Ducha Svatého Petr obhajuje svoje jednání, nejedná z moci autority, ale vše vysvětluje s trpělivostí a pochopením. A také se chce rozdělit o zkušenost s úžasným a  nečekaným působením Ducha Svatého mimo okruh dosavadních křesťanů.

Z  evangelií známe Petrův život, jeho nadšení i selhání. Zde vypráví o další škole, do které ho pozval Duch Svatý. Je to pro Petra nová zkušenost, dříve se mohl vždy zeptat Ježíše, a dostal jasnou odpověď. Ale jak získat Boží odpověď, když Pán není vedle mě? Jak se zeptat Ducha Svatého nebo jak mu naslouchat?

Když měl Petr v Joppe vidění, vůbec se nejednalo o  nabídnutý jídelníček. To jej Pán skrze symboly učí promýšlet věci v duchu Ježíšových postojů – vždyť přinesl spásu všem. A Petr si postupně skládá vše dohromady. Poznává, že pod vlivem Ducha nemusí být jen on, ale kdokoliv s ochotným a otevřeným srdcem. Slyší lidi kolem sebe, ale slyší i hlas Boží, učí se být vnímavý k tomu, „co říká Duch Svatý“.

Pokušení vytvořit si klub spřátelených lidí se stejnou vírou i smýšlením je vždy silné a nevyhýbá se ani nám. Snažíme se žít podle pravidel, to je dobře. Ale Duch vedl Petra, a  myslím, že vede i  nás (synodální cestou) k  poznání, že jsme do Božího království pozváni všichni. Nevytvářejme si uzavřené party vzorných křesťanů, kteří se vůči jiným ostře vymezují a nebaví se s nimi. Ani strach, ani pohrdání ani nepřátelství nepatří mezi hodnoty, které by v nás Duch Svatý chtěl podporovat. Duch podněcuje, učí, spojuje, překvapuje. Je třeba mít otevřené srdce pro jeho cesty. Pane, chraň nás před pokušením „zabetonovat“ se ve svém jasném a neochvějném přesvědčení vlastní pravdy, se kterým nepohne ani papež, ani moc a síla Ducha Svatého!

Karel Moravec

×××

Bože, tvůj Syn se ponížil, aby zachránil svět a vysvobodil lidstvo z otroctví hříchu; naplň nás radostí z vykoupení a doveď nás do věčné blaženosti. Prosíme o to skrze tvého Syna… (Vstupní modlitba)


Další zprávy

Postní doba

Pondělí po 5. neděli postní

Postní zamyšlení na každý den doby postní.
Postní doba

Úterý po 5. neděli postní

Postní zamyšlení na každý den doby postní.
Z diecéze

Nejvyšší čas se přihlásit ke studiu teologických oborů v Hradci Králové

Využijte možnost tříletého bakalářského studia s teologickým zaměřením.