Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

CSM ve svědectví účastníků


Z diecéze
Datum:

Jak ti, kteří se zúčastnili, vnímali akci a Hradec Králové vůbec?

Téměř pět tisíc mladých lidí navýšilo počet obyvatel Hradce Králové, když se ubytovali ve východočeské metropoli při Celostátním setkání mládeže ve dnech 9. – 14. srpna.

Přípravný tým, čítající na 500 mladých lidí, již týden před samotným setkáním intenzívně pracoval na zdaru celé akce. „Překvapila mě velikost a majestátnost města, stejně tak jsem byla nadšená z otevřenosti lidí a velmi pozitivního postoje místních lidí. Ještě že je tady hodně sladkého, protože když jsem ve stresu, jím ho hodně. Takže Bohu díky i za tuto drobnost. Jinak vše jelo podle plánu, samozřejmě se vyskytnulo pár chvil, kdy jsme vybočili, ale zvládli jsme to myslím dobře“, svěřila se z přípravného týmu Marie Vršovice u Opavy, jejíž slova potvrdil i Jakub ze Střelic, který měl na starosti stánky s občerstvením: „Místní lidé jsou milí a příjemní. V rámci přípravného týdne jsem si vzal koloběžku a jel jsem do města a bavil se s kolemjdoucími o setkání. Udivil mě jejich zájem. Osobně mě překvapily osobní příběhy účastníků. Když tady čepujeme Kofolu, prohodíme pár slov, máme možnost se trochu seznámit. Za fungováním stánků je spousta práce, snažím si udržovat dobrou náladu, pozitivní mysl a úsměv na tváři.“ Ne všechno bylo samozřejmě ve městě, kde se CSM odehrálo ideální. Jak přiznal Petr z týmu stavařů, zaskočilo je staveniště okolo Biskupského gymnázia, kde byli ubytovaní organizátoři, takže každý den museli na univerzitní kampus docházet oklikou. „Ale jinak náš stavební tým fungoval skoro jako jedna rodina a i když jsme občas trošku nestíhali a třeba jsme museli něco předělávat, tak jsme všichni byli v pohodě“, dodal ještě Petr, podle kterého byl průběh CSM dech beroucí.

V poslední den setkání v neděli se rozloučil P. Kamil Strak se sekcí mládeže při ČBK, kterou několik let vedl. A jak hodnotí setkání mladých v Hradci Králové on? „Já jsem typ člověka, který nehodnotí průběh. Prožijme to a můžeme se zeptat účastníků, jak to prožívají. Když oni jsou spokojení, já taky. Když prožívám velké setkání tady na hlavním pódiu, tak nevnímám nějaký rámus, který však mladí dokáží ztišit okamžitě při modlitbě. Těší mě, že účastníci měli diskuzní skupiny, kdy si mezi sebou naslouchali a předávali osobní zkušenosti. To mě přijde jako hodnotový cíl“. Hradec Králové během uplynulého týdne omládnul.

Doslova na každém rohu bylo možné potkat mládež s baťůžky, která se právě přesunovala na jiné stanoviště, na jiný program. „O Hradci jsem nic nevěděl, náměstí i parky tu jsou fajn. A program setkání je super. Člověk si má z čeho vybrat, je toho hodně. Jen ta aplikace občas zlobila. Všude zápal lidí, nadšení. Je to pro člověka povzbuzení. Doufám, že budu odjíždět s dobrým pocitem a naplněn energií, že nejsem na světě sám, co jsem věřící a že nás je víc. To je určitě příjemný v dnešní době vědět“, svědčil Ondra z Prostějova. Pro Tomáše z Benešova bylo překvapením celková atmosféra. „Je tady obrovský počet lidí a fascinovalo mě, že jsem si mohl uvědomit kolik těch věřících je. Tady vidím, že nejsem sám. Celkově je tady nálada skvělá, je skvělé, že si tady pomáháme, ať už přijdu za kýmkoliv. Líbí se mi město jako takové, ta architektura, jednotlivé budovy. Velmi se mi líbí program, mám možnost vybrat si, co mě baví. Jsem rád za diskuzní skupiny, že si můžeme popovídat o, tom co jsme ten den zažili. Domů jedu více nabitý svojí vírou, kterou jsem si mohl v Hradci uvědomit, vím nyní, proč vlastně věřím a co pro mě Bůh znamená.“

Fotogalerie z celého týdne