Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Vzácná křtitelnice ze 17. stol. bude opět sloužit svému účelu


Z diecéze
Datum:

Do kostela sv. Václava v Horním Studenci se po náročném restaurování vrátila v plné kráse.

 A nejen to, bude opět využívána při udílení svátosti křtu. V průběhu restaurování došlo k zajímavým objevům. Jedná se o hodnotnou cínovou křtitelnici, usazenou na kamenné podstavě, která sestává ze zdobené díže tvaru šestiúhelného konického hranolu, a stojí na třech zdobných nohách. Je uzavíratelná víkem s původní vrcholovou ozdobou v podobě cínové sošky sv. Václava usazené na kouli s andílčí hlavičkou. „Tvarosloví a provedení křtitelnice odpovídá středověkému pojetí, kdy se tento typ křtitelnic na našem území vyráběl až do období baroka“, konstatuje Soňa Wolfschützová z telčského pracoviště Národního památkového ústavu, která nad restaurováním prováděla odborný dohled. Křtitelnice se mnoho let nacházela v tak špatném stavu, že nemohla být v kostele ani vystavena.

Původní podobu dokládala jediná fotografie z roku 1906. ”V polovině 20. Stol. vznikla druhá fotografie, která však již dokládá špatný stav křtitelnice a pokusy o její údržbu neodbornými zásahy, například silnými nátěry stříbřenkou nebo opravou jedné z nohou, která byla ke křtitelnici přivařena obráceně. Později byla destruovaná křtitelnice sejmuta ze svého soklového kamene a v částech uložena do dřevěné bedny. Kámen byl tvarově upraven a použit jako stupínek k řečnickému pultíku. Restaurování, které proběhlo v letech 2024-2025, se ujala renomovaná restaurátorská dílna Houska-Douda,” popsala stav před Ilona Ampapová z NPÚ, z odborného pracoviště v Telči.

 

Pavel Seidl, farář v Krucemburku, se k obnově vzácné křtitelnice říká: "Jedná se o velmi dobrou práci, ze které mám velkou radost. Restaurátorské práce stály celkem 164 000 Kč. Kraj Vysočina přispívá na opravu křtitelnice částkou: 65 000 Kč. Město Ždírec nad Doubravou se podílelo částkou: 16 400 Kč. Naše farnost zaplatila zbylých 82 600 Kč. Věřím, že tato památná cínová křtitelnice, ze které se v minulosti duchovně narodilo mnoho našich předků, přinese požehnání i nám a našim potomkům." 

 

Restaurování odhalilo mnohá tajemství, mezi nimiž je nejzajímavější nález torza papírového smotku obsahujícího vzkaz budoucím generacím. “Dopis byl napsán a vložen do sošky sv. Václava později, snad v 18. nebo na počátku 19. století. Jedná se o ručně psaný text, z něhož se dochovalo pouze pár slov v němčině a latině. Druhým zajímavým nálezem jsou dvě barokní mariášové karty vsunuté do koulí pod orlími drápy na nohou křtitelnice. Přesto, že se jedná o nádherné kolorované dřevoryty, použity byly pouze jako technické zajištění závady nohou křtitelnice, zřejmě jako nejbližší věc, kterou měl tehdy řemeslník po ruce,” dodala ještě ke křtitelnici Ilona Ampapová. Křtitelnice byla technicky zajištěna do té míry, že bude nadále využívána pro svátosti křtu. K tomu účelu byla dovnitř křtitelnice doplněna na jednoduchou podstavu nová skleněná nádoba s víkem. Nyní čeká na svého prvního křtěnce.



Další zprávy

Z diecéze

Krkonoše budou mít Mariánský sloup Královna hor

Mariánský sloup bude požehnán na Slavnost Nanebevzetí Panny Marie.
Z diecéze

Akademické týdny

Přednášky, koncerty, divadla, společenství...
Z diecéze

Broumovsko s otevřenými kostely

Krásu broumovského výběžku můžete vnímat i mezi chladivými zdmi souboru broumovských kostelů, které jsou připraveny pro návštěvy turistů.