Institut náboženských děl (IOR), všeobecně známý jako Vatikánská banka, se snaží aplikovat etickou praxi v podnikání, stojí v právě zveřejněné výroční zprávě.

Zevrubná zpráva Institutu náboženských děl, zveřejněná 22. května, vyčíslila svůj čistý zisk za rok 2017 na 31,9 milionů euro. Částka, kterou věnuje Svatému stolci je tedy tentokrát o téměř 6 millionů euro nižší než v roce 2016.
Hlavním zdrojem příjmů Institutu jsou investice a management. Institut má přibližně 15 tisíc klientů s 5,3 miliony euro v aktivech. Individuální majitelé účtů musejí být buď vatikánskými zaměstnanci či důchodci nebo diplomaty akreditovanými u Svatého stolce. Na zřízení účtu mají právo biskupské konference, diecéze, řeholní řády a další oficiální katolická díla.
Hlavním cílem, kterého podle tiskového prohlášení Institut dosáhl, bylo identifikovat investice, které jsou v souladu s katolickou etikou, jako je respekt k lidskému životu, stvoření a lidské důstojnosti stejně jako úsilí přispět k péči o společný dům, jak formuloval papež František ekologické úsilí v encyklice Laudato Si. Institut proto investuje do projektů podporujících rozvoj chudších zemí a postupujích v souladu s uskutečňování udržitelné budoucnosti pro příští generace. Zároveň se brání investicím ve společnostech, které porušují nebo plně nerespektují globálně uznávané principy lidských práv, pracovních standardů, boje proti korupci a boje proti enviromentální zločinnosti, stojí v dokumentu. Banka rovněž má v úmyslu přestat se finančně podílet na projektech, které se nedrží zmíněných principů, stojí v tiskové zprávě vatikánského Institutu náboženských děl.
Johana Bronková, Vatican news