Výkladní skříní Královéhradecké diecéze a Pardubického kraje se na 9. Národní konferenci Venkov 2017 v Golf resortu pod Kunětickou horou, stalo Sdružení Neratov.

Bylo prezentováno jako úspěšný sociální projekt, který se zdál být na svém počátku pouhým bláznovstvím. Letošní plenární zasedání tzv. venkovského parlamentu (1.-3.11.) se neslo v duchu motta Spojujeme venkov. Před zcela naplněným sálem, za přítomnosti ministra zemědělství Mariána Jurečky, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, senátorů a dalších významných hostů, zahájil konferenci svým příspěvkem o duchovním rozměru venkova královéhradecký biskup Jan Vokál, který mimo jiné řekl: “Je důležité, aby venkov zůstal duchovně zdravý, funkční, fungující a soudržný. Je třeba mu vracet jeho původní smysl. Královéhradecká diecéze je svojí povahou, mimo dvou velkých měst Hradce Králové a Pardubic, ryze venkovská. V pohraničí lze dosud vidět devastaci venkova, kterou prošel. Zmizely prodejny, hostince, kostely jsou ve špatném stavu, neslaví se svátky. Avšak díky jednotlivcům a různým spolkům se postupně i tyto oblasti postupně uzdravují.“
Královéhradecký biskup poukázal na to, že obnova venkova se děje nejen skrze pomoc státu a krajů, ale především díky každodenním drobným aktivitám lidí, kteří na vesnicích žijí a pracují, a tím přetváří celou společnost. Zdůraznil také, že toto úsilí musí vycházet z rodin správnou výchovou dětí a z fungujících mezigeneračních vztahů tak často připomínaných papežem Františkem, a musí pokračovat dále přes zdravé sousedské vztahy a farní společenství. Jak biskup Jan rovněž řekl, jedním z výstavních příkladů, jak může úsilí pracovitých lidí proměnit charakter celé obce, je působení Sdružení Neratov. Neratov se stal místem, kam jezdí i odborníci ze západní Evropy, aby se nechali inspirovat a poučit, jak může vypadat sociální podnikání, ale i láska a péče k místu a lidem, které tento pojem dalece přesahují. „Venkov vždy tvořil, tvoří a bude tvořit kořeny naší společnosti. Vždy ji bude formovat a utvářet. Kdo nepochopí venkov, zřejmě nepochopí, jak se dnes žije v českých zemích. Nemůžeme zpochybnit nebo vyměnit naše vlastní kořeny, můžeme ovlivnit pouze to, jak tyto naše kořeny budou celou společnost vyživovat, spojovat a zajišťovat její bezpečí. Skrze venkov můžeme celé společnosti vrátit naději“, uzavřel své vystoupení biskup Jan, na něhož posléze navázal Antonín Nekvinda, finanční ředitel neratovského sdružení. Ten přítomným alespoň v základních rysech představil historii pohraničního poutního místa a Neratova, odsouzených k zániku a doslova zázračně vzkříšených k novému a bohatému životu, ovlivňující celý region. Jestliže byly příspěvky ostatních přednášejících na konferenci Venkov 2017 plné nudných čísel a statistik, tak téma Neratov přineslo do sálu opět pozornost, zájem a pocit lidské sounáležitosti. Neratov je zkrátka symbolem života!