
Působení nekatolických vyznání nám tak zanechalo nejen bohatou knižní kulturu a množství krásných zdobených rukopisů, ale i bohatý fond monumentálních památek, např. oltářů, epitafů, soch i zlatnických prací.
Tuto dosud málo známou uměleckou produkci představuje výstava Umění české reformace, která je do začátku dubna k vidění v Císařské konírně na Pražském hradě. Expozice na jedné straně ukáže nejvýznamnější protestantské objednavatele a umělce, a na straně druhé památky nekatolické umělecké produkce z regionů, kde tyto památky zůstaly dochovány a mnohde dosud plní svůj náboženský účel v prostředí katolických chrámů.
Z klíčových památek jmenujme ukázky deskové malby 15. století pro utrakvisty (Madona z Týna, Kristus Bolestný z Týna), nejkvalitnější příklady umělecké produkce 16. století (oltář Mistra IP, Kristus Bolestný z Vlašského dvora) a ukázky prací pro Jednotu Bratrskou, luterány, kalvinisty z různých regionů Čech.
Kromě toho bude také po omezenou dobu vystaveno několik exkluzivních iluminovaných rukopisů a historických dokumentů (např. originál Jenského kodexu, Litoměřického graduálu, Obnoveného zřízení zemského či dosud nevystavená Klaudiánova mapa Čech).
Celkem se tak veřejnosti představí na 100 unikátních děl. Vzhledem ke skutečnosti, že se na území východních Čech nacházelo několik významných středisek nekatolických církví, můžeme na výstavě spatřit mnoho uměleckých děl z královéhradecké diecéze.
Pražský hrad, Císařská konírna, 16. 12. 2009 – 4. 4. 2010
otevřeno denně 10 - 18 h (mimo 24. 12. 2009 – zavřeno a ve čtvrtek 31. 12. 2009 - otevřeno do 16 h)