Zprávy

Biskupské gymnázium má nové prostory

Biskupské gymnázium má nové prostory Rekonstrukce objektu v areálu Biskupského gymnázia v Hradci Králové, zvaného Kostka, jde do finále.

 

Zmodernizovaný objekt za bezmála 71 milionu korun by měl podle ředitele školy Jiřího Vojáčka začít sloužit výuce na začátku listopadu. Kolaudace objektu, který je nyní spojen s historickou budovou gymnázia, je naplánována na 30.9. Následovat bude vybavení všech prostor potřebným nábytkem a dalšími technologiemi.

 

„Nová přístavba naší školy by chtěla svou architekturou vytvořit jisté napětí. Starší přední část je zdobná a vyjadřuje se klasickou formou pilířů, říms a vlysů. Nová zadní přístavba je minimalistická – jen kov, sklo a beton. Má tvar dokonalé krychle, tolik ceněný pro svoji estetiku, jednoduchost i dokonalost, že je zařazen mezi Platónská tělesa. Tím nás znovu odkazuje ke stejným kořenům naší kultury a civilizace“, řekl k současné podobě Kostky Jiří Vojáček.

 

Kostka je nyní jakoby opletená pláštěm z materiálu na bázi hliníku, probarveném do odstín bronzu. Atraktivní vzhled má však i funkci stínící a také částečně zachytne prach. Investorem této rozsáhlé rekonstrukce je královéhradecké Biskupství, které do oprav vložilo cca 30 milionů korun, další finanční prostředky jsou z dotačních programů EU, peníze poskytl i Královéhradecký kraj a přislíbeny jsou i ze Státního fondu životního prostředí.

 

Vedle toho, že se na Biskupském gymnáziu průběžně každým rokem revitalizují učebny či jiné prostory, má vedení školy další velký stavební záměr – postavit zcela novou tělocvičnu na zahradě vedle hlavní budovy. Územní rozhodnutí je již vydané, přípojka vody je již přivedena. „Celá záležitost je závislá i na dotačních titulech, protože do této doby nebyly vypsány státem projekty, z nichž by mohla školská zařízení čerpat peníze na tělovýchovnou činnost. Dosud to byla záležitost pouze pro obce. Čekáme tedy, zda se podobný grant objeví i pro nás. Ale třeba najdeme peníze na stavbu z jiných zdrojů“, předložil své plány do budoucna ředitel BiGy.

 

Gymnázium je osmileté či čtyřleté, navštěvuje ho na 600 studentů. V roce 2009 byla škola právně sloučena se Základní školou a mateřskou školou Jana Pavla II., kterou také zřizuje královéhradecké Biskupství. Později k nim přibyla ještě nově vzniklá základní umělecká škola. Název svazku hradeckých církevních škol, které mají jednoho ředitele, je Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové.

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám