Zprávy

VYPRÁVĚJ aneb rodinná mozaika

VYPRÁVĚJ aneb rodinná mozaika Letošní postní duchovní přípravu můžete pojmout v rodinách zcela netradičně. Pojďme si spolu vyprávět třeba o tom co bylo...

 

 

 

 

Program pro celou rodinu na postní dobu roku 2018

 

Milé děti, mladí, maminky, tatínkové, babičky, dědečkové, tetičky, strýčkové…

V postním programu na rok 2018 Vám nabízíme prostor pro vzájemné setkávání a poznávání se trochu jinak. Postní doba s sebou přináší čas ztišení, sebereflexe, pokání a sebezapření. Tento program jsme vytvořili, protože si myslíme, že obzvlášť v dnešní uspěchané době je pro člověka často velkou obětí zastavit se a naslouchat těm, na které leckdy nemá čas.

                Celá tato aktivita je inspirovaná výzvou papeže Františka, kterou mnohokrát za svůj pontifikát pronesl, a sice aby mladí lidé naslouchali svým prarodičům. Například v Amoris laetitia v článku 193 Svatý otec říká: „Vyprávění starých lidí velmi prospívají dětem a mládeži, protože je spojují s dějinami vlastní rodiny i s dějinami bydliště a vlasti. Rodina, která si neváží prarodičů, kteří jsou živou pamětí,  a nepečuje o ně, je rodina v rozpadu; zato rodina, která uchovává vzpomínky, je rodina s budoucností.“   V říjnu 2018 bude církev prožívat biskupskou synodu na téma: Mladí lidé, víra a rozlišování povolání. I v tomto „Vyprávěj“ jistě může zaznít mnoho inspirujícího pro prohloubení víry a rozlišení povolání.

Přejeme Vám, abyste strávili mnoho krásných chvil ve vzájemné společnosti.

 

Jak na to:

Ke každému postnímu týdnu je přiřazeno jedno téma na filmovém pásu. Zvolené téma je propojeno s biblickým čtením v daném týdnu. Úkol uprostřed filmového políčka je určen dětem a potažmo také rodičům a prarodičům, na které se úkoly vztahují. Děti si mohou povídat s někým starším v rodině na uvedené otázky. A dospělí si pak mohou s dětmi zahrát třeba pexeso J. Otázka k zamyšlení ve spodní části je alternativou pro náctileté a mladé lidi, kteří nemohou nebo nechtějí plnit úkoly pro děti.

 

Rodinná mozaika aneb proč zrovna filmový pás?

Kinofilm je retro, které už dnešní děti možná vůbec neznají a totéž se dá určitě říct i o některých příbězích ze života babiček, dědečků a jiných příbuzných... V našich životech se odehrálo a stále odehrává spousta událostí, je to vlastně takový dlouhý film. Pro každého je příjemné čas od času někomu „promítnout“ některé vydařené scény nebo sdílet ty dramatické a napínavé.

Pokud se rozhodnete zařadit program „Vyprávěj“ do prožívání postní doby ve Vaší rodině, možná také vzniknou některé zajímavé „střihy“. Budeme rádi, když se s námi o ně podělíte.

 

Úkol pro celou rodinu:

Na přiložené A4 kinopolíčko vytvořte nějaký obraz, který vzniknul v průběhu programu. Může to být namalovaný obrázek, společná fotografie, koláž z fotek, báseň, příběh atp. Nápaditosti se meze nekladou. Výtvory posílejte buď na email: kc (zavináč) bihk.cz nebo poštou na adresu: Katechetické centrum, Biskupství královéhradecké, Velké náměstí 32, Hradec Králové 500 01. Obrazy vystavíme v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové, kam se na hotovu Mozaiku rodin můžete přijet podívat.

Samozřejmě si můžete podobnou rodinnou mozaiku z vašich výtvorů udělat i ve vašem farním kostele.

 

Odkaz ke stažení zde.

 

0.Předci naší rodiny

Zeptej se prarodičů na jejich prarodiče.

Tvůj Otec, který vidí i to, co je skryté, Ti odplatí. (Mt 6,4)

Zamysli se nad tím, co Ti kdo z Tvojí rodiny předal do života?

 

1.Rodinné fotky  

Proberte staré fotky. Můžete porovnat, jak jste vypadali napříč generacemi v podobném věku.

Uzavírám s Vámi smlouvu. (Gn 9,11)

Jak by vypadala koláž z fotek, které nejlíp vystihují Tebe, Tvoje dětství a Tvůj vztah ke své rodině a k Bohu. Pokud chceš, zkus ji vyrobit.

 

2.Recept na život

Zeptej se někoho, koho si vážíš, co je v životě opravdu důležité?

Je-li Bůh s námi, kdo proti nám? (Řím 8,31)

Zamysli se nad 10 hodnotami, které jsou pro Tebe opravdu důležité. Každý den škrtni jednu z nich a zbydou ti nejdůležitější tři. Proč zrovna tyhle tři?

 

3.Hrdinové

Vyprávějte si o někom statečném, výjimečném v rodině, kdo udělal něco zajímavého nebo důležitého.

Sám totiž věděl, co je v člověku. (Jan 22,25)

Jaké máš reálné životní cíle?

 

4.Vztah k Bohu

Požádej někoho věřícího v rodině, aby Ti vyprávěl, co zažil s Bohem?

Nekonečně milosrdný Bůh nás miloval svou velikou láskou. (Ef 2,4)

Promysli, co bys odpověděl, kdyby se Tě někdo zeptal na Tvůj vztah s Bohem. Co a proč je pro Tebe ve vztahu k Bohu podstatné?

 

5.Vzory

Zeptej se někoho v rodině, kdo byl pro něj v životě vzorem a proč?

Jestliže mi kdo chce sloužit, ať mě následuje; a kde jsem já, tam bude i můj služebník. (Jan 12,26)

Jaké důležité vlastnosti má člověk, která Ti je blízký?

 

6. Velikonoce

 

Ať Ti někdo starší povídá o svých nejvýznamnějších Velikonocích.

Při Ježíšově jménu musí pokleknout každé koleno na nebi, na zemi i v podsvětí. (Flp 2,10)

Zůstaň letos o Velikonocích na chvíli jenom sám s Ježíšem a přemýšlej, co v Tvém životě vypadalo špatně, ale tys to zvládnul překonat. Co ti pomohlo?

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den
Pro toho, kdo čelí těžkostem, sice nerovnými silami, ale statečně, je zřídkakdy nějaká situace skutečně bezvýchodná.
Vauvernargues

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám