Zprávy

Předán skautský Řád stříbrného vlka

Předán skautský Řád stříbrného vlka Ve Skutečském kostele Nanebevzetí Panny Marie se slavení eucharistie 21. neděle v mezidobí stalo oslavou celého skautského hnutí.

 

Mši svatou, kterou celebroval pomocný biskup královehradecký a celoživotní skaut bratr Mons. Josef Kajnek. Tato neděle se stala výjimečnou díky předání nejvyššího skautského vyznamenání Řádu stříbrného vlka bratru Ladislavu Bartůňkovi - Baldovi (*1931). Slavnostního předávání vyznamenání se zúčastnilo mnoho vzácných hostů, jimiž byli senior Řádu stříbrného vlka bratr Miloš Blažek - Merkur, další nositelé tohoto vysokého vyznamenání bratr Eduard Marek - Hroznýš, bratr Zdeněk Navrátil - Fetišek, Jiří Lukšíček - Rys, náčelník Junáka bratr Marek Baláš - Číča, dále také představitelé města Skuteč, a mnoho dalších. Před závěrečným požehnání bratr Merkur udělil Ladislavu Bartůňkovi Řád stříbrného vlka. Tento řád je významným oceněním, jelikož počet jeho nositelů je omezen pouhými dvanácti členy a je udělován doživotně, ostatním nositelům tohoto řádu však přes jejich vysoký věk zdraví nedovolilo do Skutče přicestovat. 

 

Bratr Ladislav Bartůněk - Balda tento řád získal za svůj celoživotní přístup ke skautskému a civilnímu životu. V 50. letech byl komunistickým režimem vězněn jako nepřítel státu v uranových dolech na Jáchymovsku za protistátní činnost a za pokus o přechod státní hranice, poté, co byl Státním soudem ve Skutči ve vykonstruiovaném procesu spolu s dalšími občany odsouzen na šest let tvrdého žaláře. Také se jako vězeň podílel na výstavbě částí města Příbrami. Jelikož byl Junák v době komunistického útlaku zakázán, nemohl se naplno zapojit do skautské činnosti. V roce 1968 a následně v rocce 1989 se bratr Balda obrovskou měrou zasadil o znovuobnovení Junáka na Skutečsku a také v celém okrese Chrudim. Na závěr předávání bratr Merkur nádherně vystihl Baldův přínos pro skautské hnutí: “Kdyby nebylo lidí jako je Balda, Junák, by dnes neexistoval."

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den
Myslet lze jen rozumem, ale chápat jen srdcem.
Joseph Addison

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám