Centrum pro rodinu

"Radost z lásky zakoušené v rodině je také radostí církve."

 

Papež František, Amoris laetitia

 

 

 

Aktuální informace

Společné přípravy na život v manželství v Hradci Králové, 3.10. - 12.12.2018

Zveme všechny partnerské dvojice, které plánují uzavřít (nejen) církevní sňatek, nebo které se chtějí více poznat ve světle křesťanského pohledu na manželství a rodinu, na pravidelná setkávání v rámci bezprostřední přípravy na život v manželství.

Kurz zahrnuje 11 setkání, během nichž budou zkušení lektoři, většinou manželské páry, uvádět účastníky do témat, jakými jsou např. rozdíly mezi mužem a ženou, komunikace mezi partnery, konflikty a jejich řešení, sexualita jako dar, výchova dětí, hospodaření v rodině apod. Témata přípravy jsou uchopena tak, aby odrážela a vysvětlovala podstatu manželského slibu, který si snoubenci v průběhu církevního obřadu vzájemně vyměňují.

 

Účastníci po ukončení celého kurzu obdrží certifikát s potvrzením o jeho absolvování.

 

Na kurz se můžete přihlásit na adrese crhk (zavináč) bihk.cz nebo telefonicky na čísle 495 063 430. Bližší informace o kurzu (místo a přesný čas) naleznete v sekci AKCE.

 

 

Prohlášení Národního centra pro rodinu a Rodinného svazu ČR k ratifikaci  tzv. Istanbulské úmluvy

... "Úmluva se snaží legitimizovat nový způsob chápání člověka. Důraz se přesouvá od muže a ženy jako bio-psycho-sociální a spirituální jednotky k pojmu »gender«."

 

 

 

Pouť rodičů, kteří přišli o dítě, 22. -23. 9. 2018, Hora Matky Boží u Králík

Perinatální hospic Dítě v srdci, z.s. zve všechny rodiče, prarodiče, tety a stýce, kterým do života vstoupila ztráta miminka na společnou pouť.

 
Na programu je společná křížová cesta rodičů, kteří přišli o dítě, koncert, sdílení neformální i řízené, prostor pro rozhovor s knězem či psychologem, společný výlet a možnost přiložit ruku k dílu dobré věci. K rozhovorům budou přítomní psycholožka Mgr. Darina Fialová, sestry Gabriela Gorčáková a Růžena Maříková a P. Miloš Pachr.
 
„Pouť rodičů, kteří přišli o dítě pořádáme s manželem letos již podruhé. Původně jsme se pro ni rozhodli, protože jsme sami cítili tu potřebu. Sami jsme v krátkém období přišli o čtyři děti a chtěli jsme poskytnout podobnou příležitost věnovat se své bolesti i dalším rodinám, které prožívají něco podobného. Pro velký zájem rodičů, kteří loni přijeli, letos pokračujeme druhým ročníkem.
Myslíme si, že smrt dítěte (třebaže žilo pouze pár týdnů v těle matky) je v naší společnosti tabu. Rodiče o svých dětech, které odešly, často mluvit nechtějí, a když chtějí, často není s kým. Bolest, kterou partneři prožívají, se také často násobí ztrátou přátel, kteří ze strachu, aby něco neřekli špatně, přestanou komunikovat úplně. Společnost nelze změnit ze dne na den. Co se ale dá dělat, je postupovat po drobných krůčcích. Jedním takovým krůčkem je právě tato pouť určená všem, jejichž rodina prošla ztrátou miminka.
Nejintenzivněji samozřejmě ztrátu prožívá matka a otec. To ale nijak neumenšuje bolest jejich rodičů a třeba i sourozenců, kteří se také na vnuka/neteř/synovce, těšili, a na jejichž bolest často nikdo ohled nebere, a kteří se často ani neodvažují o pomoc požádat.“ Petra Kolčavová
 
Strava a ubytování v klášteře na oba dny stojí 520Kč na jednu osobu.
 
Přihlášky posílejte na email petra (zavináč) ditevsrdci.cz.

Bližší informace o perinatálním hospici Dítě v srdci, z.s. naleznete ZDE.
 
 
 

Diecézní pouť rodin a mládeže, 19. srpna 2018, Chlumek u Luže

Zveme Vás na Mariánskou diecézní pouť, která se letos chce svým zaměřením připojit k nadcházejícímu Světovému setkání rodin s papežem v Dublinu (25.-26. srpna) a zároveň k připravované biskupské synodě o mládeži, jež bude probíhat  v říjnu tohoto roku v Římě.

 

 

 

 

 

 

Společný list biskupů českých a moravských diecézí ke schvalování tzv. Istanbulské úmluvy

Drazí bratři a sestry,
v knize Genesis čteme: „Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil“ (Gn 1,27). Lidské pokolení, které je od počátku povoláno k existenci jako muž a žena, korunuje celé dílo stvoření. Stvořitel svěřuje vládu nad zemí lidskému pokolení, všem lidem, všem mužům a všem ženám, kteří odvozují svou důstojnost a své povolání ze společného počátku (srov. Mulieris dignitatem 6). Muž a žena jsou tedy odlišní, ale stejní ve své důstojnosti, a tento přirozený řád člověk zakouší od počátku věků, stejně jako touhu po vztahovosti.
 

 

 


 

Dále doporučujeme...

 

► Letní týdenní akce pro manželské páry

- zaměřeno na upevnění vzájemného manželského vztahu


Každá z akcí nabízí jinou formu prožití společného týdne. Na obě akce je možné vzít s sebou i děti, pro které je připravován paralelní program.

 

♦ Manželská setkání, 21. - 28. 7. 2018, Litomyšl

♦ Letní setkání Kána, 22. - 28. 7. 2018, Kroměříž

Bližší informace a odkazy na domovské stránky pořádaných akcí naleznete v sekci AKCE.

 

 

► Víkend pro bezdětné manžele, 12. - 14. 10. 2018, Poutní dům Králíky

Bližší informace naletnete ZDE

 


 

Světové setkání rodin s papežem

 - Dublin 2018

21. - 26. srpna 2018

Více informací naleznete ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

(Více informací a další nabídky najdete v AKCÍCH)

 

 

* * *

 

Kontakt: 

Biskupství královéhradecké, Centrum pro rodinu,

Velké náměstí 32, 500 03 Hradec Králové

email: crhk (zavináč) bihk.cz

tel: 495 063 430, 603 147 718

 

 

 

 

 

 


 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den
Příležitosti jdou kolem, zatímco sedíme a litujeme ztracených možností.
Jerome K. Jerome

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám