Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Pozvěte kostel do školy


Z diecéze
Datum:

V novém diecézním projektu Kostel plný stvoření a Kostel plný lidí si děti rozšíří obzory...

V listopadu letošního roku si královéhradecká diecéze připomeneme 360. výročí založení královéhradeckého Biskupství. Už během roku však bude mít tato událost souvislost s různými akcemi v diecézi. Třeba Katechetické a pedagogické centrum při královéhradeckém Biskupství připravilo programy pro školy, které se uskuteční přímo v prostorách kostelů. Programy nazvané Kostel plný stvoření a Kostel plný lidí mají za úkol zprostředkovat kulturní a duchovní dědictví královéhradecké diecéze, která svojí působností zasahuje do pěti krajů České republiky.

„Organizace programů spočívá ve spolupráci s danou farností a školou. Náplň bude vždy upravena speciálně pro místní kostel, aby přiblížila historii kostela a města, včetně duchovních životů jednotlivých osobností. Vzhledem k tomu, že se programy odehrávají uvnitř kostelů, jsou nyní aktuální nabídky těchto edukačních setkání směřovány na měsíce květen a červen, po prázdninách pak na září či říjen. Program Kostel plný lidí se pak využije i na některých místech při akci Otevřené kostely“, sdělila za Katechetické a pedagogické centrum Markéta Rumpíková. Projekt se základním názvem Kostely plné… je rozdělen do dvou programů podle věku dětí. Pro předškolní děti a 1.- 3. třídu ZŠ je určen program Kostel plný stvoření. „V něm se děti seznámí s prostorem kostela pomocí příběhu o Noemově arše. Příběh postupně objeví a zažijí pomocí dramatizace. Přijmou roli Noa a jeho rodiny a pokusí se zachránit život na Zemi před potopou. Skrze tento příběh se děti také zamyslí nad symboly lodě, zelené ratolesti, duhy a naděje, aby si nakonec samy vytvořily vlastní symbol pro své prosby a přání“, popisuje filosofii programu Markéta Rumpíková.

Jak dále sdělila, pro žáky 4.- 9. tříd ZŠ je připraven program Kostel plný lidí. Ten si klade za cíl seznámit děti s prostorem kostela v místě jejich bydliště, s jeho historií a s osobnostmi, které se mohly v průběhu času v kostele objevit. Pomocí indicií postupně odkryjí životy jednotlivých postav, jejich spojitost s místním kostelem a s obdobím, ve kterém žili. Poté je zařadí do časové osy a společně s nimi se žáci stanou součástí jejich společenství. Program přivede starší děti k zamyšlení se nad duchovním životem postav i svým vlastním, aby poznaly, že kostel je místem otevřeným pro všechny lidi bez rozdílů.

V přípravné fázi je rovněž třetí program pro střední školy. Ten budou moci střední školy využít od září. Pokud byste výše uvedené programy chtěli je nabídnout ve své farnosti místním školám, stačí se ozvat na email - trnovsky [at] bihk.cz.