Zprávy

Začala stavba kaple pro východní Evropu

Začala stavba kaple pro východní Evropu Biskup Jan Vokál požehnal základní kámen nové kaple v Koclířově, která bude přesnou kopií kaple Zjevení v portugalské Fatimě v Cova d´Iria.

 

 

V Koclířově u Svitav, v bývalém klášteře redemptoristů, Školských sester sv. Františka a Školských sester Notre Dame, kde již 25 let sídlí Českomoravská Fatima, požehnal v sobotu 3.10. diecézní biskup Jan Vokál základní stavební kámen nové kaple. Tím byla zahájena stavba přesné repliky kaple Zjevení z portugalské Fatimy v Cova d´Iria – „Capelinha“.

 

„Kaple, ale vlastně celé centrum - to je Capelinha v koclířovské Fatimě, bude sloužit nejen jako vzor, ale bude to Capelinha pro východní Evropu, bude mít přesné parametry onoho centrálního místa v portugalské Fatimě. Včetně oltáře, liturgického prostoru ke slavení mše svaté, i s cestou pokání (na kolenou), která povede od památníku Anděla míru (ten byl v Koclířově postaven v Roce víry 2013), až ke Capelinha“, sdělil k záměru stavby Mons. Pavel Dokládal, ředitel Českomoravské Fatimy.

 

"Nesnažme se za každou cenu vrátit do staré normality. To není cíl této zkoušky, kterou Pán Bůh dopouští. Uvědomme si, že touto zkouškou se můžeme napravit, obrátit, polepšit se. Cíl člověka není honění se za penězi, ekonomikou a v zapomínání na Boha. Je to přesně obráceně. Současná situace nás podněcuje k tomu, abychom se zastavili, zamysleli a zpokorněli a stali se lepšími lidmi a napravili své vztahy. Začněme každý u sebe, s růžencem v ruce, na kolenou, se zraky upřenými na Krista. Kéž toto místo a základní kámen, který nyní žehnáme, nám pomůže k tomu, abychom byli před Bohem lepšími a spravedlivějšími“, apeloval v souvislosti se světovou pandemií koronaviru bezprostředně před požehnáním základního kamene budoucí kaple královéhradecký biskup Jan Vokál a dodal své přání, aby kopie portugalské kapličky Zjevení Matky Boží byla v budoucnu nejen znamením úcty, ale také místem modlitby, pokání a smíru za hříchy rouhání a lhostejnosti zraňující Neposkvrněné srdce Panny Marie i Boha samotného.

 

Kámen je nyní v Koclířově uložen pod kopií branky, která byla na místě zjevení ve Fatimě postavena brzy poté, co stavbu kaple žádala Panna Maria při svém zjevení ve Valinhos v roce 1917.

 

Podle Mons. Pavla Dokládala bylo zvolení ČR a konkrétně Českomoravské Fatimy v Koclířově pro stavbu kopie portugalské kaple možné buď přijmout, nebo odmítnout. Jako prý ostatně vše, co kdy Světový apoštolát Fatimy v ČR konal. „Vždy šlo o pokyn „shora“ a jediná odpověď pro dílo Mariino je „Fiat“. Známe místo, jsou přesné plány a začínáme požehnáním základního kamene a přípravou stavebního projektu. První odhad nákladů realizace stavby činí 5,45 mil Kč.“, dodal ještě Mons. Dokládal.

 

Kámen pocházející ze slovenského Skalního sanktuária Božího Milosrdenství z hory Butkov, poslal jako osobní dar generální ředitel cementárny v Ladcích Anton Barcík.

 

Fotogalerie

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám