Zprávy

Církevní školy v ČR slaví svůj den

Církevní školy v ČR slaví svůj den Na 16.9. připadá Den církevního školství.

 

Ve dnech blízko památky svaté Ludmily, babičky sv. Václava, chtějí školy představit svoji činnost, připomenout význam pro život místní obce či města a také slavit se svými žáky a studenty při mimoškolních aktivitách. Nejinak je tomu i letos.

 

V ČR nyní funguje 94 církevních škol zřizovaných římskokatolickou církví; chodí do nich na 13 tisícovek žáků a studentů. K tomu u nás církev zřizuje ještě 22 školských zařízení a středisek volného času.

Den církevního školství připadá vždy na 16. září, tedy v den památky sv. Ludmily. Slaví se od roku 2000, kdy jej vyhlásila Česká biskupská konference.

 

Více informací o církevním školství v ČR hledejte na https://www.cirkev.cz/skolstvi.

 

Královéhradecká diecéze

V sobotu 15. září se koná oslava k příležitosti 25. výročí založení Církevního gymnázia v Kutné Hoře.

Oslavy budou zahájeny v 10 hod. slavnostní mši svatou v kostele sv. Jakuba, celebruje královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál.  Následuje bohatý program na půdě gymnázia; zahrnuje prohlídku školy, přednášku Davida Boumy: Úloha školy v teorii nevzdělanosti Konrada Liessmanna, koncert žáků školy atp.

 

Českobudějovická diecéze

Biskupské gymnázium J.  N.  Neumanna si den připomene 14. září školní mší svatou v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše; celebruje světící biskup Pavel Posád; spirituál gymnázia P. Pavel Němec připomene den círk. škol studentům a učitelům; součástí přímluv bude prosba za církevní školy. Studenti prvních ročníků budou v průběhu adaptačních kurzů pozváni k účasti na nedělní mši sv. v kostele Obětování P. Marie v Českých Budějovicích, kde bude tento svátek připomenut podobným způsobem.

Církevní základní škola Rudolfovská (při BIGY) oslavy pojme v rámci připomínky učitelů se žáky.

Na tento úmysl se bude jistě pamatovat v nedělních přímluvách.

 

Brněnská diecéze

Den církevních škol letos proběhne jinak, než bývalo zvykem. „Letos je naplánována nová náplň této společné akce,“ říká koordinátorka projektu Marie Pospíšilová. „Žáci a vyučující chtějí vykonat něco navíc pro své město a pro jeho znevýhodněné obyvatele. Ve středu 19. září 2018 po zahajovací bohoslužbě v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla téměř tisícovka mladých lidí zamíří se svým programem do hospiců a zařízení pro seniory, do dětských domovů a mateřských škol. Dále také pomohou s údržbou veřejné zeleně a při úklidu v brněnské ZOO. Studenti a pedagogové Střední církevní zdravotnické školy na Grohově ulici zase plánují darovat krev a na informačních stanovištích v centru města ukázky první pomoci a resuscitace. K akci se připojí též Katolické gymnázium v Třebíči a Křesťanská mateřská škola Karolínka ve Slavkově.“

 

Olomoucká arcidiecéze

Oslavy si zde organizují jednotlivé školy; u některých z nich to je letos spojené s (půl)kulatým výročím existence.

Církevní základní škola a mateřská škola ve Zlíně si bude téma připomínat v pátek 14. září. V 8.00 hodin začíná školní mše svatá; po ní se děti i pedagogové přesunou na Stadion mládeže. Letošní Den církevního školství totiž oslaví sportem. 

Církevní základní škola v Kroměříži oslaví den na Svatém Hostýně mší svatou v 10.15 hodin. Na tuto pouť děti dle věku budou cestovat autobusem, nebo vlakem; jedná se tedy i o půldenní výlet.

Církevní základní škola ve Veselí nad Moravou si vše připomene spolu s oslavami 10 let výročí existence 22. září. Mši svatou od 10.00 celebruje olomoucký arcibiskup Jan Graubner; odpoledne bude v kině Morava následovat galaprogram žáků (od 14.30) a setkání zakončí setkání absolventů, rodičů a přátel školy od 16.30 ve školní jídelně.

Den církevního školství na velehradském Stojanově gymnáziu se 17. září ponese v duchu návštěvy zdejší baziliky, podzemního lapidária a expozice věnované mučedníkům 20. století nebo prohlídky výstavy na téma: Katolická církev a republika ke 100 letům moderního státu na území dnešní ČR.

Základní škola sv. Voršily v Olomouci si den církevních škol připomene poutí na Svatý Kopeček. Ta v neděli 16. září 2018. Mše svatá na tomto známém hanáckém poutním místě ve zdejší bazilice Navštívení Panny Marie proběhne od 15.00.

Církevní střední škola pedagogická a sociální Bojkovice zvolila jako formu připomínky taktéž putování. Již dnes, 13. září se studenti vydali na pěší pouť ze Starého Města u Uherského Hradiště zakončenou na Velehradě a nedaleké Modré.

 

Ostravsko-opavská diecéze

Biskupské gymnázium v Ostravě pořádá v pátek 14. září 2018 u příležitosti Dne církevních škol školní pouť na poutní místo Maria Hilf u Zlatých Hor. Společně se studenty z Ostravy se na poutní místo, které letos oslavuje 300 let od svého založení, se na školní pouť vydají také studenti Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy sv. Anežky České z Oder.

"K účasti na pouti jsme přizvali i další školy a školská zařízení Ostravsko-opavské diecéze, s tím záměrem, že by se ze školní pouti mohla stát pouť církevních škol. Naši nabídku přijala Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České Odry, která se vydá na Maria Hilf spolu s námi," uvedl P. Tomáš Čirž, školní kaplan Biskupského gymnázia Ostrava, který dodal, že se první pouti církevních škol mohou zúčastnit také rodiče studentů, přátelé a podporovatelé církevního školství.

Zdroj: cirkev.cz

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám