Zprávy

Koncert s premiérou skladby Jiřího Gemrota

Koncert s premiérou skladby Jiřího Gemrota V neděli 10. září v 16 hod. se v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové n. L. uskuteční koncert, jehož vrcholem bude světová premiéra.

 

Skladba, Raduj se a plesej Dvore dávný, komponovaná při příležitosti 200. výročí nalezení Rukopisu královédvorského. Autorem této skladby psané pro Královédvorský chrámový sbor je hudební skladatel a pedagog na Pražské konzervatoři Jiří Gemrot. Koncert obohatí recitace herce a režiséra Ondřeje Kepky na téma Rukopisu královédvorského. Záštitu nad koncertem, na němž bude přítomen autor premiérované skladby, převzal starosta města Dvora Králové Jan Jarolím. 

 

Po deváté v řadě se ve Dvoře Králové nad Labem bude konat koncert s premiérou skladby významného soudobého hudebního skladatele. Autorem, který v letošním roce napsal a věnoval kompozici Královédvorskému chrámovému sboru, je profesor Pražské konzervatoře Jiří Gemrot. Text jeho skladby Raduj se a plesej Dvore dávný napsal Václav Hanka ke 40. výročí nalezení Rukopisu královédvorského.

 

Celý koncert bude spjat s tématikou Rukopisu královédvorského. Kromě premiérované skladby zazní díla výhradně českých autorů – F. X. Brixiho, J. V. H. Voříška, v novodobé premiéře pak např. chorál z opery Záboj „Krátká pouť nám je souzena“ Leopolda Zvonaře nebo píseň Žezhulice Antonína Dvořáka na text Rukopisu královédvorského v nově vzniklé sborové úpravě, kterou vytvořil sbormistr Královédvorského chrámového sboru Vít Havlíček. Sbor na varhany doprovodí Drahoslav Gric, absolvent pražské AMU a vítěz mezinárodní varhanní soutěže v Magdeburgu v roce 2008. V rámci koncertu bude zařazeno několik recitačních vstupů opět s tématikou Rukopisu královédvorského. Interpretem mluveného slova bude herec a režisér Ondřej Kepka.

 

Jiří Gemrot (* 1957) studoval na Pražské konzervatoři hru na klavír u Emy Doležalové a kompozici u královédvorského rodáka Jana Zdeňka Bartoše, poté skladbu u Jiřího Pauera na HAMU, kterou absolvoval v roce 1981. V letech 1982–1986 byl hudebním režisérem Československého rozhlasu, od roku 1986 producentem v hudebním vydavatelství Panton. Jako hudební režisér spolupracoval také s Československou televizí. Od roku 1990 je vedoucím hudebních režisérů Českého rozhlasu. Na Pražské konzervatoři vyučuje skladbu a instrumentaci. Od roku 2016 je také pedagogem pražské AMU.

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den
Myslet lze jen rozumem, ale chápat jen srdcem.
Joseph Addison

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám