Zprávy

Koncert s premiérou skladby Jiřího Gemrota

Koncert s premiérou skladby Jiřího Gemrota V neděli 10. září v 16 hod. se v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové n. L. uskuteční koncert, jehož vrcholem bude světová premiéra.

 

Skladba, Raduj se a plesej Dvore dávný, komponovaná při příležitosti 200. výročí nalezení Rukopisu královédvorského. Autorem této skladby psané pro Královédvorský chrámový sbor je hudební skladatel a pedagog na Pražské konzervatoři Jiří Gemrot. Koncert obohatí recitace herce a režiséra Ondřeje Kepky na téma Rukopisu královédvorského. Záštitu nad koncertem, na němž bude přítomen autor premiérované skladby, převzal starosta města Dvora Králové Jan Jarolím. 

 

Po deváté v řadě se ve Dvoře Králové nad Labem bude konat koncert s premiérou skladby významného soudobého hudebního skladatele. Autorem, který v letošním roce napsal a věnoval kompozici Královédvorskému chrámovému sboru, je profesor Pražské konzervatoře Jiří Gemrot. Text jeho skladby Raduj se a plesej Dvore dávný napsal Václav Hanka ke 40. výročí nalezení Rukopisu královédvorského.

 

Celý koncert bude spjat s tématikou Rukopisu královédvorského. Kromě premiérované skladby zazní díla výhradně českých autorů – F. X. Brixiho, J. V. H. Voříška, v novodobé premiéře pak např. chorál z opery Záboj „Krátká pouť nám je souzena“ Leopolda Zvonaře nebo píseň Žezhulice Antonína Dvořáka na text Rukopisu královédvorského v nově vzniklé sborové úpravě, kterou vytvořil sbormistr Královédvorského chrámového sboru Vít Havlíček. Sbor na varhany doprovodí Drahoslav Gric, absolvent pražské AMU a vítěz mezinárodní varhanní soutěže v Magdeburgu v roce 2008. V rámci koncertu bude zařazeno několik recitačních vstupů opět s tématikou Rukopisu královédvorského. Interpretem mluveného slova bude herec a režisér Ondřej Kepka.

 

Jiří Gemrot (* 1957) studoval na Pražské konzervatoři hru na klavír u Emy Doležalové a kompozici u královédvorského rodáka Jana Zdeňka Bartoše, poté skladbu u Jiřího Pauera na HAMU, kterou absolvoval v roce 1981. V letech 1982–1986 byl hudebním režisérem Československého rozhlasu, od roku 1986 producentem v hudebním vydavatelství Panton. Jako hudební režisér spolupracoval také s Československou televizí. Od roku 1990 je vedoucím hudebních režisérů Českého rozhlasu. Na Pražské konzervatoři vyučuje skladbu a instrumentaci. Od roku 2016 je také pedagogem pražské AMU.

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den
Život není černobílý, ani lidé kolem nás; jen ke své škodě občas trpíme černobílým viděním.
Vojtěch Kodet

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám