Zprávy

Galerie: Ministranti vyrazili do Želivu. Na diecézní setkání

Galerie: Ministranti vyrazili do Želivu. Na diecézní setkání Ve dnech 15. až 17. dubna se v želivském klášteře konalo diecézní ministrantské setkání. Přijelo 160 ministrantů.
 
V pátek večer se do této poměrně nedostupné oblasti v jihu naší diecéze sjeli ministranti téměř ze všech vikariátů naší diecéze. Někteří cestovali skoro pět hodin. Jiní přijeli vlakem, další velkým autem v doprovodu svých rodičů, akolytů, či kněží. Celkový počet účastníků byl 200 lidí, konkrétně ministrantů bylo 160. Po ubytování v opatství na pokojích a převážně na postelích, proběhla společná večeře, kterou připravily místní šikovné farnice. Už od začátku byli ministranti rozděleni do skupin po dvaceti. A takhle prožívali celý víkend.
 
Páteční večer po vzájemném přivítání a seznámení se, následovala nádherná scénka, která představila klášter a důvod, proč se letošní setkání odehrává právě zde. Jednalo se o příběh odstranění veřejnou bezpečností jednoho želivského kněze, který se pak ve vazbě za své vyšetřovatele modlil, a tak proměnil jeho srdce. Jednalo se o skutek milosrdenství. Zvukové, světelné a kouřové efekty dotvořili nádhernou atmosféru večera, která byla zakončená noční stopovačkou vedoucí k prameni, u kterého si ministranti obnovili své křestní sliby.
 
Druhý den začal ranní rozcvičkou a modlitbou. Po katechezi, kterou vedl  opat Jáchym Šimek, se ministranti odebrali na louku nad Želivem, kde následovala cesta milosrdenství – pět stanovišť s vybranými úryvky z evangelia o milosrdenství, které doporučoval Svatý otec František v bule Misericordiae vultus. Tato hra byla vesměs pohybová, ale také místy intelektuální. Před obědem v místní hospodě si mohli ministranti vybrat z alternativních odpoledních programů: horolezectví, rafting, dřevovýroba, jízda na koních, či tradiční fotbal. Této hře se spousta ministrantů věnovala během každé volné chvíle. 
Den vyvrcholil mší svatou, začínají v rajské zahradě kláštera a projitím Svatou branou milosrdenství. Po mši svaté byla večeře formou hot dogu. Večer se prohnala Želivem nádherná, intenzivní a krátká bouřka, to se už ale ministranti připravovali na adorační večer, kterému předsedal biskup Jan Vokál. Jeho nádherná spontánní modlitba před Pánem Ježíšem završila celý náročný a pěkný den. 
 
V neděli dopoledne se ministranti setkali s biskupem Janem a on jim odpovídal na nejrůznější dotazy: jak rychle jezdí autem, zda pije colu, anebo zda má vůbec dotykový mobil. Dostalo se i na otázku jeho vlastního povolání ke kněžství a používání internetu. Velice plodná hodina byla zakončena biskupským požehnáním a všichni se šli připravit na slavnostní mši svatou, kterou jsme tentokrát slavili spolu s želivskou farností. Po mši svaté a obědě se všichni rozjeli domů. (P. Filip Foltán)
 
 
 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den
Pro toho, kdo čelí těžkostem, sice nerovnými silami, ale statečně, je zřídkakdy nějaká situace skutečně bezvýchodná.
Vauvernargues

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám