Zprávy

KAMÍNKY - století Karla Otčenáška

KAMÍNKY - století Karla Otčenáška Vyšla publikace, navazující na arcibiskupův velký počin vydání pěti svazků Kamínků - vzpomínek věřících na útlak církve za komunistického režimu.

 

Nejen novou knihu představila předsedkyně spolku Saeculum Ludmila Žlábková.

 

 

 

 

 

 

Proč opět Kamínky?

Pokusili jsme se na Otčenáškův obrovský počin svým způsobem navázat a shromáždit svědectví o něm samém pohledem mnoha osobností, jeho blízkých spolupracovníků i těch, které potkal na své cestě. Měřítkem nám nebyl rozsah vzpomínky, společenské postavení respondenta ani intenzita kontaktů s Karlem Otčenáškem. Jednotlivá svědectví nejsou řazena ani chronologicky. Je to doslovně mozaika, která však vytváří neuvěřitelně barevný obraz osobnosti otce arcibiskupa.

 

Publikace má však ještě druhou část.

Zatímco v první je shromážděno těchto více než tři desítky vzpomínek na Mons. Karla Otčenáška, druhá je věnována Století Karla Otčenáška, tedy cyklu akcí, které se uskutečnily u příležitosti stého výročí jeho narození a desátého výročí úmrtí. Ovšem nejde o pouhý výčet akcí. Vždy jsme se pokusili najít nějaký přesah, přinést další vzpomínku na Karla Otčenáška.Zájemci si ji mohou objednat na naší emailové adrese saeculum.zs. (zavináč) seznam.cz.

 

Spolek Saeculum připravil celou sérii akcí, které mají připomenout sté výročí narození arcibiskupa Karla Otčenáška.Jak narušil program oslav výskyt pandemie? Na jednu stranu poměrně zásadně, na druhou se řada akcí uskutečnila a další jistě uskuteční. Už jarní vlna protikoronavirových opatření oslavy zpomalila. Slavnostní requiem ve výroční den úmrtí pana arcibiskupa se však stihlo uskutečnit v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové, za přítomnosti diecézního biskupa Jana Vokála a kardinála Dominika Duky. Celá republika mohla sledovat přímý přenos v televizi NOE. Pak již probíhal program více méně bez problémů, i když k některým změnám, přesunům nebo zrušení došlo. Ale rozhodně jsme se nevzdali.

 

Co se tedy podařilo?

Hned na třech místech východočeského regionu se objevila venkovní výstava o života Karla Otčenáška - v Hradci Králové, Pardubicích a na zámku v Opočně. Navíc všech šest oboustranných panelů bude nyní trvale umístěno v areálu Českomoravské Fatimy v Koclířově u Svitav. Během léta se uskutečnila řada akcí, kterými se k projektu připojili další organizátoři - Orlové, Unie výtvarných umělců Hradce Králové, uskutečnily se i tři koncerty věnované památce otce arcibiskupa. Jen málo akcí bylo zrušeno, několik je pouze odloženo. V tuto chvíli dokončujeme spolu s Muzeem východních Čech v Hradci Králové výstavu. Přístupná by měla být 19.11. do 7.2. 

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám