Zprávy

Řeholní sestry obnovily své sliby

Řeholní sestry obnovily své sliby V Hoješíně a ve Slatiňanech působí Školské sestry sv. Františka z Assisi. O víkendu v Praze obnovily své profesní závazky.

V královéhradecké diecézi působí v Hoješíně a ve Slatiňanech Školské sestry sv. Františka z Assisi. O víkendu se zúčastnily provinční kapituly v Praze, na které hodnotily mimo jiné i využití svých působišť pro službu v místní církvi. 

 

„V Hoješíně už bude, dá-li Pán, brzy dokončen Dům sestry Elišky, sloužící pro obnovu rodin. Sdílely jsme se sestrami jiných komunit možnosti spolupráce na různých programech a aktivitách právě v Hoješíně. Jezdíme si vzájemně vypomáhat“, popsala jeden z bodů kapituly sestra Gratia Štulířová z hoješínské komunity a dodala, že se na provinční kapitule setkávají jednou za pět let všechny sestry z české provincie (momentálně 46 sester a 2 novicky), probírají a hodnotí svůj duchovní i společný život, službu a poslání. Protože jde o mezinárodní společenství, je provinční kapitula přípravou na kapitulu generální - celosvětovou. Ta by měla proběhnout příští léto v jejich generalátním domě v Římě.

 

Dalším z témat byl pokračující diecézní proces beatifikace sestry Elišky Pretschnerové, která žila a zemřela v Hoješíně a je pochována mezi spolusestrami ve Slatiňanech. V neposlední řadě došlo při provinční kapitule také k obnovám věčných slibů řeholních sester. „Své sliby obnovujeme každoročně ve vlastní komunitě, a to vždy 16.4. - v den schválení naší řehole. Jubilejní sliby některých sester zpravidla obnovujeme 2.8., při slavnosti Porciunkule, což je náš františkánský svátek, při kterém lze získat ve všech kostelích plnomocné odpustky. Letos je mají sestry Juvenalis Koutová, Maritta Lebedová a Vlasta Grísová po 70ti letech, sestra Stanislava Dobrkovská po 50ti letech“, řekla k této slavnosti sestra Gratia Štulířová, která sama obnovila o víkendu své sliby po 25 letech řeholního života. K obnově řeholních slibů si sestry pozvaly biskupa Jana Vokála, který má k tomuto společenství sester blízko, neboť ve stejné kongregaci žila jeho teta sestra Anděla Vokálová. Ta se podle svědectví dalších sester denně modlila za svého synovce, žijícího tehdy po emigraci v Římě.

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám