Zprávy

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře se otevírá

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře se otevírá Mimo jiné představí veřejnosti unikátní výstavu nazvanou Pod ochranu tvou, věnovanou ochráncům naší vlasti. Kutnohořané mají do chrámu vstup zdarma.

 

Gotický duchovní prostor, který v posledních dvou měsících odpočíval, opět bude poodkrývat od 25.5. krásu architektury, barev a světla. Během letní sezóny, od 15. 6. do 30. 9., mohou návštěvníci uvnitř chrámu zhlédnout mimo jiné originál svatobarborské Madony, kopie Staroboleslavského palladia a část křídla původního gotického oltáře s vyobrazením sv. Barbory. Vzácné exponáty, které se po většinu roku skrývají v chrámovém depozitáři, budou umístěny v ochozových kaplích chrámu.

 

Tématem výstavy je ochrana nejen českých zemí nebeskými patrony, ale i konkrétními ochránci Kutné Hory, ke kterým se po staletí utíkají obyvatelé naší země. „Tyto poklady jsme se rozhodli odkrýt právě pro současné složité dny, abychom oživili vědomí, že i v těžkých obdobích máme kolem sebe přímluvce, které můžeme poprosit o pomoc v době nouze. Například s originálem gotické Madony, která je s chrámem spojená od samotného položení základního kamene, a budou spolu s ní k vidění i její vzácné šatičky, které ji zdobily v období baroka,“ sdělila k výjimečné expozici Julie Němcová, provozní a ekonomický správce farnosti.

 

Pro Římskokatolickou farnost – arciděkanství Kutná Hora, která spravuje řadu významných kulturních památek v Kutné Hoře a okolí, je důležité znovu otevřít a uvítat zpět návštěvníky co nejdříve, mimo jiné také kvůli financování probíhajících oprav kutnohorských kostelů. „Vstupné do chrámu tvoří převážnou část příjmů farnosti, z nichž se opravy financují. Největší rozsah prací probíhá právě letos, jde zejména o opravu kostela sv. Jakuba, kostela Matky Boží Na Náměti, voršilského kláštera a dalších. Jen doufáme, že se cestovní ruch opět nastartuje, abychom nemuseli opravy památek přerušit nebo zastavit pro nedostatek financí,“ uvedla Julie Němcová.

Přestože do otevření chrámu zbývá už jen několik dní, návštěvu je možné naplánovat již nyní. Třeba při virtuální prohlídce na webu www.khfarnost.cz. Také vstupenky lze zakoupit online na adrese vstupenky.khfarnost.cz.Výstava pamatuje i na dětské návštěvníky, pro ty budou připravené zajímavé úkoly.Kutnohorský klenot bude opět přístupný každý den od 9 do 18 hodin.

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám