Zprávy

Jednání nad plánem oprav církevních památek

Jednání nad plánem oprav církevních památek Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a vícehejtman Roman Línek přijali od biskupa Jana Vokála pozvání na Biskupství, aby společně jednali o opravách památek.

 

 

 

 

Schůzka se uskutečnila v pátek 7.2. a zúčastnili se jí rovněž generální vikář Mons. Jan Paseka a diecézní ekonom Ing. Pavel Rathouský. „Pardubický kraj podporuje opravy a rekonstrukce památek na svém území. Celá řada z nich je nyní ve vlastnictví Římskokatolické církve a je třeba zdůraznit, že i po proběhlých restitucích je potřeba sdružit prostředky církevní, státní, kraje i měst a obcí. Kostely, kaple, kapličky, křížky jsou kulturními památkami a je třeba se o ně starat jako o kulturní dědictví. Navíc jsou často také turistickými cíli návštěvníků našeho regionu“, uvedl mimo jiné hejtman Martin Netolický, podle něhož se takové setkání uskutečnilo vůbec poprvé, a zhodnotil jej jako velmi prospěšné pro obě strany.

 

Podpora kraje tak alespoň částečně posílí prostředky z tzv. Fondu solidarity ŘKC, kde jsou sdruženy prostředky farností a církve samotné. Konkrétně se jednalo o těchto památkách: Česká Třebová - kostel sv. Jakuba Většího, Hlinsko - kostel Narození Panny Marie, Chrudim - kostel Nanebevzetí Panny Marie, Králíky - Hora Matky Boží, Pardubice - kostel sv. Bartoloměje. S výhledem po roce 2023 byla zmíněna také Dolní Dobrouč, Heřmanův Městec, Choceň, Přelouč, Skuteč.

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám