Zprávy

Toufarovské setkání ve Valdicích

Toufarovské setkání ve Valdicích Vzpomínková bohoslužba v bývalém kostele valdické Kartouzy ve výroční den - 70 let od odvlečení Josefa Toufara z jeho číhošťské fary 28. ledna 1950.

 

 

 

 

 

 

 

P. Tomáš Petráček, postulátor procesu blahořečení Josefa Toufara, po vzpomínkové bohoslužbě poznamenal: "Dalo hodně práce všechno připravit, vedení věznice bylo vstřícné, ale v rámci možností, které nedovolily více než 15 účastníků, takže výběr byl nelítostný a na mnoho dobrých toufarovských přátel se nedostalo. Na místě nás ještě přítomností podpořili všichni tři místní vězeňští kaplani a státní zástupce.

 

Bylo nám jasné, že budou mluvit poslední žijící duchovní – pamětníci - v Kartouze tajně vysvěcen na kněze P. Jan Rybář a chartista a mnohaletý kaplan právě ve Valdicích P. Josef Kordík. Jejich silné autentické promluvy následovaly po biblických a vzpomínkových čteních a výběrovém seznamu vězněných obětí komunistického režimu, včetně těch z 80. let.
Na poslední chvíli nedopadly ještě některé připravené věci, asi nejvíc bolí, že kvůli mimořádným událostem máme jen pár fotek a nedošlo k nahrání celé kající a vzpomínkové bohoslužby.


Ale o to přece nejde. Podstatou bylo, aby v den, kdy Josef Toufar nastoupil svoje čtyřtýdenní pašije, zazněly vzpomínka a modlitby za ty, kteří v těchto zdech a ve všech dalších kobkách režimu svojí obětí a modlitbou vykupovali věčnost a připravovali budoucnost, a to se podařilo dokonale a nikdo z účastníků na to společenství živých a zesnulých, které se ve Valdicích vytvořilo, nezapomene."

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám