Zprávy

Boží muka na Broumovsku budou opravena

Boží muka na Broumovsku budou opravena Často zanedbaná malá umělecká díla v okolí Broumova dostanou postupně nový kabát.

 

Jan Školník je nejen tváří Agentury pro rozvoj Broumovska, která zásadně již několik let proměňuje kulturně-společenskou kvalitu života lidí v broumovském regionu. Nedávno se začal osobně zasazovat i o obnovu zanedbaných Božích muk kolem tamních cest. Broumovský výběžek ve východních Čechách, ohraničený věncem hor Javořích, Stolových a Jestřebích, je malebná krajina s ostrůvky divoké přírody, známá především svými rozsáhlými skalními městy a unikátní církevní a lidovou architekturou. Mezi drobné architektonické prvky Broumovska patří nemalé množství křížů, které však po mnoha letech od svého vzniku jsou často ve velmi špatné kondici.

 

A právě toho si všimnul Jan Školník, kterému Broumovsko přirostlo k srdci a málokdo má tamní kraj tak prochozený jako on. A přestože již léta stojí za obnovou obrovského objektu broumovského benediktýnského klášteru, sám se nyní zaměřil i na nejmenší církevní stavbičky. „Nerozlišuji velké a malé stavby, myslím, že vše je soubor kultivace veřejného prostoru, místa, kde žijeme. Na křížky u cest jsem myslel již dlouho a jsem rád, že jsme poslední dva roky mohli vždy jeden opravit. Požádal jsem kolegu v naší firmě, aby se tomu věnoval, protože je nutné oslovit vlastníky pozemku, získat jejich souhlas, vybrat zhotovitele a nakonec vše zaplatit. Je to pro mě taková malá, ale krásná radost“, poodhalil svoji aktivitu Jan Školník, jehož záměrem je dát každý rok do původního stavu jedny Boží muka, včetně nejbližšího okolí památky. Na otázku, jestli genius loci broumovského kláštera a vše to, co s ním souvisí ve spojení s Agenturou pro rozvoj Broumovska, má vliv na jeho osobní lidský a vnitřní život přiznává: „Mám pocit, že mě to ovlivňuje docela dost. Stále častěji v sobě kultivuji to, co nás spojuje s ostatními a dělá z nás zdravé společenství. Na Broumovsku vychází z mnoha zdí moudrost, která může být inspirací. A také mám pocit, že se mi daří být trpělivý, nedělat zbytečně rychlé soudy a přijímat věci takové, jaké jsou.“

 

Do kláštera v Broumově mohou zájemci o březnových sobotách přijít třeba na Interaktivní prohlídky Skriptoria s knihovnou, vždy od 10.00 hod. Ti, kdo mají zájem o večerní meditace probíhající každé sudé pondělí od 18.30 hod, mohou přijít vždy v 18.30 hod. na nádvoří kláštera ke kašně během měsíců března, dubna i května.

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám