Zprávy

Zvon ponese jméno po faráři Toufarovi

Zvon ponese jméno po faráři Toufarovi Kostel sv. Víta v Zahrádce bude mít zvon nesoucí jméno Josef na památku faráře Josefa Toufara, který v městečku působil.

 

Kostel nemá zvon přes 40 let. Peníze na něj se už sešly ve veřejné sbírce. Spolek Přátelé Zahrádky ještě potřebuje vybrat posledních asi 30.000 korun na úpravy ve věži, řekl dnes ČTK Jan Čihák ze spolku. Kromě Toufara bude zvon připomínat letošních 800 let od první písemné zmínky o městečku zbouraném kvůli stavbě přehrady Švihov.

 

Zvon vážící 205 kilogramů s motorovým pohonem bude stát 385.000 korun, zvonařství Manoušek už podle Čiháka potvrdilo objednávku. Pokud se nestane nic mimořádného, mohl by mít kostel v Zahrádce zvon už o letošním dušičkovém setkání. "Zvon by v tom termínu zavěšen být měl, ale třeba bude jen na ruční ovládání, pokud bychom nevybrali zbývající peníze," uvedl Čihák.

 

O zvony přišel kostel v minulosti několikrát. Po druhé světové válce byl ve věži zřejmě jen půjčený zvon, a to do poloviny 70. let minulého století. V té době muselo městečko na Želivce ustoupit vodárenské přehradě. Při akcích konaných v kostele poslední léta pouští spolek nahrávku zvonu z reproduktoru.

 

S nápadem pořídit nový zvon letos přišla Lenka Lhotková, dcera rodáků ze Zahrádky. Spolek na něj vybírá od února. "Teď ještě sbíráme peníze na to, abychom byli schopni zaplatit doplnění elektroinstalace, tak, aby se mohlo zvonit automaticky," uvedl Čihák. Plné okenice ve věži je také ještě potřeba nahradit žaluziovými. "Aby se zvuk zvonu mohl šířit do okolí," řekl.

 

Jména kostelních zvonů zpravidla nesou jména světců. Mezi ně se možná v budoucnu zařadí i Toufar utýraný v komunistickém vězení. Proces jeho blahořečení je zatím v přípravném stádiu takzvané diecézní fáze. "To znamená, že na místní úrovni probíhá sběr historických pramenů a zaznamenávání osobních svědectví pamětníků a jejich vyhodnocování," řekl ČTK P. Tomáš Petráček.

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám