Zprávy

Chrámy pomáhají katedrále

Chrámy pomáhají katedrále Již 9. září v 16 hod. proběhne v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře první koncert v rámci benefiční akce na podporu Národní sbírky pro svatovítské varhany.

 

Další ze série koncertů budou moci posluchači prožít nejen v Chrámu sv. Barbory, ale také v kutnohorském chrámu Nanebevzetí Panny Marie a v chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Myšlenku výstavby nových varhan, kterou se rozhodly podpořit Kutnohorské a Kolínská farnost, inicioval sám kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský: „Pražská katedrála je tak veliké dílo, že bude asi sotva někdy dokončena, přesto dosud chybí něco velmi podstatného. Při dostavbě chrámu se totiž nedostávalo financí na to, aby mohl být na západním kůru vztyčen nový varhanní stroj. Bylo od té doby podniknuto několik pokusů. Všechny byly neúspěšné. Až dnes máme novou příležitost. Je na nás, abychom v době míru a svobody naplnili odkaz našich předků, zejména otce vlasti Karla IV. a symbolicky katedrálu dokončili.“
 
Benefiční koncerty budou probíhat od září do prosince tohoto roku. V každém měsíci zazní dvě hudební performance, jež představí známí hudebníci z Kutné Hory a Kolína. Posluchači se můžou těšit například na kutnohorského varhaníka Michala Hanuše či Viktora Darebného, zazpívá také Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl společně s Městskou hudbou Františka Kmocha a mnozí další. Svou účast na závěrečné hudební benefici, kterou odehraje varhaník Václav Uhlíř a přátelé z předchozích koncertů, přislíbil kardinál Dominik Duka.
 
Na každém koncertě budou přítomni také oficiální zástupci Nadačního fondu Svatovítské varhany, který zajišťuje sbírku na stavbu nových varhan, návštěvu plánují také členové Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, jejíž představitelé se věnují především péči o katedrálu a liturgické činnosti. Návštěvníci budou moci právě u nich získat informace týkající se probíhající sbírky a zároveň na ni finančně přispět. Koupi nových varhan lze podpořit jakýmkoli finančním darem, případní zájemci mohou využít možnosti adopce píšťaly přímo na místě konání akce.
 
Více informací o konání koncertů a doprovodných akcí lze dohledat na facebookových stránkách s názvem Katedrály pomáhají katedrále, nebo v oficiálních letácích vydaných k příležitosti konání benefice.
 
S ideou stavby nových varhan přišel již v dubnu roku 2015 pražský arcibiskup Dominik Duka. Držitelé klíčů Korunní komory při katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, mezi které patřili významní státní představitelé České republiky, myšlenku podpořili. V dubnu roku 2017 byla podepsána smlouva se španělskou firmou Gerhard Grenzig, která má na starosti výrobu varhan.
 
Na kontě sbírky je téměř 64, 5 miliónu korun, což znamená, že se vybralo již téměř více než 85 % z předpokládané výše nákladů na financování stavby. Na sbírku je možné přispět také pomocí DMS zprávy. Adopce píšťaly je vyhledávaným dárkem, který se hodí při jakékoliv příležitosti.
 
Informací týkající se samotné sbírky či zajímavostí ohledně výstavby varhan lze dohledat v brožuře vydané k této příležitosti. Nejen zmíněnou publikaci, ale také aktuální informace naleznou zájemci na oficiálních stránkách sbírky www.svatovitskevarhany.com.
 
 
Kontakty:
Kristýna Drahotová
E-mail: kristyna.kuzelova (zavináč) seznam.cz
Tel.: 773 969 902
Klára Cigániková
E-mail: klara.michnova (zavináč) gmail.com
Tel.: 605 827 555
 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám