Zprávy

Proběhlo 110. plenární zasedání ČBK

Proběhlo 110. plenární zasedání ČBK Ve dnech 6. a 7. července proběhlo na Velehradě 110. plenární zasedání České biskupské konference.

 

V úvodu setkání římskokatolických biskupů i zástupců řádů v ČR vystoupil hlavní host cyrilometodějských oslav prefekt Kongregace pro biskupy kardinál Marc Ouellet, který se zamýšlel nad úlohou a posláním biskupských konferencí. Ve své řeči se věnoval možnostem dalšího vývoje těchto institucí jako zastřešující struktury, která má naplňovat misijní a pastorační poslání církve. Zdůraznil potřebu velkého nasazení v této oblasti a odpovědnost všech za chod církve. Přítomným biskupům připomněl, že problémům musí čelit společně a jejich práce nemá být oddělena od činnosti biskupské konference.

 

Na pozvání kardinála Dominika Duky jednání navštívil i řeckokatolický biskup a eparcha Mukačevské řeckokatolické eparchie na Ukrajině Milan Šášik. Informoval mj. o složité situaci na Ukrajině (konflikt na východě země, vnitřní přesídlení, inflace, reálně klesající důchody, atp.). Biskupská konference se shodla na potřebě zmapování stávající české církevní pomoci Ukrajině, a následného vytvoření přehledu potřeb a koncepce pomoci ČBK i dalších subjektů Eparchii.

 

ČBK se rozhodla podpořit iniciativu za propuštění a získání aktuálních informací k případu biskupa čínské podzemní církve Petra Shao Zhumina. Taktéž oceňuje úsilí emeritního hongkongského biskupa kardinála Josepha Zena Ze-kiuna o zlepšení situace čínských katolíků.

 

Biskupové se shodli na tom, že by nyní, po vyřešení majetkového vyrovnání (tzv. církevních restitucí), chtěli prostřednictvím Svazu měst a obcí i Svazu místních samospráv iniciovat dlouhodobější spolupráci s představiteli obcí. Základem má být uzavírání příslušných memorand, které by mohly pomoci nastartovat trvalejší vzájemnou podporu a spolupráci přínosnou pro obě strany.

 

Účastníci zasedání schválili list k Národní pouti do Fatimy, který se v kostelech přečte 3. září 2017. Samotná pouť proběhne ve dnech 12. a 13. září 2017. Obdobná pouť proběhla např. r. 2016 v Krakově-Lagiewnikách, roku 2013 ve Svaté zemi.

 

V rámci programu byla představena podoba české delegace na konferenci o přispění křesťanů k budoucímu vývoji EU, která je pořádaná Komisí biskupských konferencí EU (COMECE) a proběhne v Římě od 27. do 29. října 2017. ČR bude zastupovat Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda, Jakub Jinek, Stanislav Přibyl, Ondřej Benešík, Alexandr Vondra a Pavel Fischer.

 

Setkání ČBK se poprvé zúčastnil i nový předseda Konference vyšších představených mužských řeholí břevnovský převor Prokop Siostrzonek.

 

Příští plenární zasedání ČBK bude ve dnech 23. - 25. října 2017 hostit Praha.

(zdroj: cirkev.cz)

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den
Byli jsme vykoupeni drahou krví Krista, bezúhonného a neposkvrněného beránka.
1 P 1, 19

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám