Zprávy

Obřad otevření Brány milosrdenství

Obřad otevření Brány milosrdenství Přinášíme texty a materiály k obřadu otevření Brány milosrdenství, které proběhne v českých a moravských kostelích v době začínající nedělí 13. prosince 2015.

 

V úterý 8. prosince 2015 bude v katolické církvi zahájen mimořádný Svatý rok milosrdenství. Papež František bude v tento den slavit mši svatou na Svatopetrském náměstí, během níž otevře Svatou bránu. Následující neděli 13. prosince 2015 se otevře Svatá brána v bazilice sv. Jana v Lateránu a potom i v ostatních papežských bazilikách.

 

Vůbec poprvé v dějinách budou tuto neděli Svaté brány, nazývané také Branami milosrdenství, otevřeny v katedrálách nebo jiných významných kostelech po celém světě. "Stanovuji, aby se o této neděli (13. prosince, pozn. red.) v každé místní církvi – v její katedrále, která je mateřským chrámem pro všechny věřící, anebo v konkatedrále či v jiném kostele zvláštního významu – Brána milosrdenství otevřela na celý svatý rok," píše papež v bule Misericordiae Vultus. "Podle rozhodnutí ordináře ji bude možno otevřít také v jiných svatyních, které jsou cílem mnoha poutníků, jejichž srdcí se na těchto posvátných místech často dotýká milost a nacházejí zde cestu k obrácení. Každá místní církev tak bude přímo zapojena do svatého roku jakožto mimořádného momentu milosti a duchovní obnovy."

 

V České republice budou Svaté brány postupně otevřeny zhruba ve třech desítkách kostelů. Jejich kompletní přehled naleznete zde.

 

Přinášíme liturgické texty a jiné materiály spojené s obřadem otevírání Svaté brány. 

 

Z důvodu snazšího používání přikládáme také dva soubory využitelné kdykoliv během Svatého roku:

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den
Žádat po Bohu, aby se zjevil, je jako chtít, aby se nůž sám řízl nebo zub kousl.
Anthony de Mello, SJ

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám