Zprávy

Africký kněz: Lidé v Česku mají velká srdce

Africký kněz: Lidé v Česku mají velká srdce Návštěva P. Bernarda Makadani Zulu v České republice

 

Refektářem františkánského kláštera Panny Marie Sněžné v Praze zní rytmické bubnování a melodický zpěv. Posluchači sledují usměvavého černošského kněze, který písní končí program besedy o misijní pomoci africké Zambii. Národní ředitel Papežských misijních děl (PMD) z této země P. Bernard Makadani Zulu se v českém hlavním městě také zúčastnil premiéry dokumentárního filmu Zambijský bambo, který přibližuje život afrických bohoslovců.

 

"To, co vidíme v tomto filmu, je zřetelné svědectví, že jsme opravdu bratry a sestry ve víře. Děkuji Papežským misijním dílům v České republice za tuto iniciativu. Je to krátký film, ale přináší velikou zprávu o tom, co můžeme dělat společně jako rodina," poznamenal otec Bernard a poděkoval svým kolegům z Papežských misijních děl v ČR, že zorganizovali loňskou cestu čtyřčlenného filmového štábu do seminářů sv. Augustina ve Mpimě, sv. Dominika v hlavním městě Lusace a také do Chikungu na východě Zambie, kde probíhá formace budoucích katechistů – jde o místa, jejichž chod podporují i čeští příznivci misií. S přispěním národního ředitele PMD P. Jiřího Šlégra, ředitelky PMD v královéhradecké diecézi Bronislavy Halbrštátové a redaktora Radia Proglas Filipa Breindla film připravil režisér a kameraman Martin Rýznar. "Sám jako konvertita hledám a dychtím po pravém poznání, a proto mne velice fascinuje každý, kdo se touto cestou poznání rozhodl vydat. Bohoslovci - nejen ti ze Zambie - jsou takový vzorek ryzosti, někdy určité nekompromisní horlivosti. Při tom všem jsme se snažili ve filmu vyzdvihnout i jejich lidskost - i oni také mají své zápasy a výzvy, i oni jsou hledající, jsou to normální obyčejní kluci, kteří rádi hrají fotbal, někdy bojují ve školních otázkách, jsou to prostě lidé tak jako my," popsal zaměření filmu a atmosféru natáčení v Zambii.

 

„Bylo to velmi zajímavé, mne ta beseda i film vede k tomu, abych přispěl na misie, což bych asi jinak neudělal,“ poznamenal po setkání s africkým hostem jeden z návštěvníků pražské filmové premiéry. Snímek mohli shlédnout i účastníci misijních besed v Olomouci a středisku Eljon ve Špindlerově Mlýně a s problémy, radostmi a výzvami svých vrstevníků v Zambii se seznámili také bohoslovci Arcibiskupského kněžského semináři v Olomouci. DVD s filmem Zambijský bambo lze spolu s dalšími materiály objednat prostřednictvím Národní kanceláře PMD, podrobnosti jsou na webové stránce www.missio.cz.

 

"Rád bych vyjádřil velký dík a vděk," vzkázal spolu s přáním Božího požehnání českým věřícím otec Bernard. "Křesťanská solidarita je velmi účinný způsob, jak se mohou komunity navzájem podporovat. To, co probíhá mezi Českou republikou a Zambií, lze vztáhnout na všechny křesťanské komunity – každý má možnost přispívat, každý má možnost přijímat. Věříme, že lidé v České republice, která je malou zemí, mají velká srdce. Vaše misijní nadšení vytváří zvláštní příspěvek k růstu křesťanské víry," uvedl P. Zulu ke spojení Papežských misijních děl z obou zemí. 

 

 

 

 

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám