Zprávy

Oslava 100 let od narození P. Josefa Čiháka

Oslava 100 let od narození P. Josefa Čiháka V neděli 6. května 2012 si ve farnosti sv. Martina v Dolním Újezdu připomněli výročí 100 let od narození P. Josefa Čiháka

(* 1. 4. 1912 , + 25. 8. 2003), místního dlouholetého faráře, který ve farnosti prožil většinu svého profesního i osobního života.

 

Slavnostní mši svatou v místním kostele sv. Martina sloužil Mons. Josef Kajnek, pomocný biskup královéhradecký, společně s místním knězem P. Adamem Piotrem Grabiecem, P. Milanem Romportlem z Kutné Hory, P. Jiřím Hebltem z Chrudimi, P. Pavlem Dokládalem z Koclířova a jáhnem Karlem Dvořákem z Litomyšle. Mše svaté se zúčastnil starosta obce Dolní Újezd Ing. Stanislav Hladík, zástupci místního Sboru dobrovolných hasičů a zástupci místních skautů.

 

Po mši svaté bylo u hrobu P. Josefa Čiháka na místním hřbitově společné shromáždění a modlitba.

 

V odpoledních hodinách se v sokolovně konalo Sympozium ke 100. výročí narození kněze P. Josefa Čiháka. Úvodní slovo pronesl Mons. Josef Kajnek.

Následovalo vlastní představení knihy „Kněz Josef Čihák“ autorem P. Milanem Romportlem, knězem v Kutné Hoře, rodáka z Dolního Újezdu. Autor knihy seznámil přítomné s obsahem knihy, s tím, jak kniha vznikala a jaké byly historické souvislosti. Nejvíce času bylo věnováno období 50. a 60. let, kdy byl P. Josef Čihák nespravedlivě obviněn, odsouzen na 10 let žaláře a uvězněn. Byly zmíněny i důvody, proč byl tento nespravedlivý proces iniciován a kdo za ním stál. Některé odpovědi však zůstaly i nadále zahaleny rouškou tajemství. Jistě tak, jak by si P. Josef Čihák sám přál – on sám všem zúčastněným veřejně odpustil.

 

P. Jiří Heblt vzpomínal na mnohaletou společnou kněžskou službu s P. Josefem Čihákem, na jeho pouť životem a na jeho oddanost správné věci, kterou nezlomilo ani několikaleté věznění v komunistickém žaláři. Vzpomínal na něho, jako na člověka velmi zbožného a moudrého, který měl také blízko k radostnému a přátelskému slovu.

 

Součástí vzpomínkové akce byla i výstava fotografií ze života P. Josefa Čiháka těch dřívějších, i fotografií z let posledních. Fotografie je možné si prohlédnout na stránkách dolnoújezdské farnosti http://farnost.dolniujezd.cz.

 

Lubomír Jiskra

fotogalerie

 

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám