Hradec Králové: Liturgické drama podle středověké předlohy

27. 05. 2017 18:00

Typ akce: Divadlo
Obec - místo konání: Hradec Králové - kaple sv. Klimenta

V rámci projektu Týden otevřených kostelů můžete navštívit liturgické drama:

 

Zjevení v Emauzích

 

Právě tematika putovaní učedníků a jejich setkání, prozření a obrácení nachází své místo ve hře Zjevení v Emauzích. Příběh se vypráví na podkladě Lukašova a Janova evangelia. V liturgickém slavení je tematika ukotvena v prvním týdnu po Velikonocích, tj. ve velikonočním oktávu. Jako konkrétní pramen nám posloužil rukopis z francouzského kláštera Fleury z konce 12. Století. Hra obsahuje poměrně detailní pokyny z hlediska způsobu provádění, jako informace o choreografii, kostýmech, zařazení v rámci officia. Hra se odehrávala v rámci večerních hodinek (nešpor) v úterý oktávu velikonočního. Proto je rovněž v našem ztvárnění pojata jako součást širšího celku, tj. velikonočních nešpor.

 

Drama obsahuje tři scény: setkání dvou učedníků s neznámým poutníkem v Emauzích/ apoštolové ve večeřadle a scéna s nevěřícím Tomášem. V samém závěru hry jsou všichni konfrontování s radostnou zprávou o zjeveném Kristu, když ho apoštolové přivádění ve svém středu mezi shromážděný lid.

 

Celé vystoupení zakončuje slavnostní zpěv Magnificat, kterým se večerní chvály přirozeně uzavírají.

 

Schola cantus gregoriani - interpret

Svým pojetím navazuje na starobylou tradici jednohlasého gregoriánského chorálu, tj. vlastního zpěvu římsko-katolické církve. Od počátku se jedná o sbor liturgický: zpívá latinské mše a nešpory v Hradci Králové. Schola do svého repertoáru řadí i rané formy vícehlasu jakož i vokální polyfonii. Kromě liturgie schola vystupuje i koncertně (pravidelné recitály v HK (od 2014), festival Z.Pololáníka Česká Třebová (2015), festival Theatrum Kuks (2016), festival duchovní hudby ve Filipově-Jiříkově (2016) aj.). Vedoucím souboru je Jan Lorenc, který vystudoval gregoriánský chorál pařížské Ecole du choeur grégorien de Paris.

Kalendárium

Myšlenka pro dnešní den
Zachová-li si člověk dětské srdce, umí se radovat všude a ze všeho.
Vojtěch Kodet

 

Kontakt

BISKUPSTVÍ KRÁLOVÉHRADECKÉ

Velké náměstí 35
500 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 063 611

fax: +420 495 512 850

 

IČ: 00 44 51 34
DIČ: CZ 00 44 51 34  

číslo účtu: 1006010044/5500

 

Tiskový mluvčí

» Napište nám